Vzpomínka na tvorbu divadelního, filmového, televizního a hudebního režiséra, od jehož úmrtí uplyne v těchto dnech 40 let. Účinkují: K. Gott, J. Suchý, P. Bobek, E. Štaubertová, H. Hegerová, M. Voborníková, H. Vondráčková, P. Filipovská, J. Molavcová a další

Obsah dílu

Přehrát vše

Ján Roháč (1932–1980 Praha) byl československý divadelní, filmový, televizní a hudební režisér. Po maturitě na gymnáziu absolvoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze a již během studií tíhnul k režii estrádních a zábavních pořadů. Zpočátku působil v Divadle estrády a satiry (což je pozdější Divadlo ABC). Režíroval i v divadle v Pardubicích, dále pak na několika pražských scénách, zejména v Divadle ABC, ve varietním music-hallu Alhambra, v Laterně magice a zejména v Divadle Semafor. Jeho osobité divadelní režie velmi přispěly k rozvoji a popularitě této vedoucí scény divadel malých forem na počátku 60. let 20. století. Spolupracoval zde s oběma tvůrčími skupinami, se skupinou Jiří Suchý – Jiří Šlitr i Miloslav Šimek – Jiří Grossmann. Svůj smysl pro tento žánr uplatnil také jako filmový režisér (spolu s Vladimírem Svitáčkem) hudebního filmu Kdyby tisíc klarinetů z roku 1964, ve kterém vystupovala řada tehdejších hvězd populární hudby, např. Eva Pilarová, Karel Gott, tehdy začínající Naďa Urbánková a mnozí další. Známá je i jeho dlouholetá spolupráce s Miroslavem Horníčkem.

Významná byla i jeho dlouholetá práce pro Československou televizi, kde od roku 1968 režíroval celou řadu pořadů, hudebních seriálů i jednotlivých hudebně-zábavních filmů. Podílel se i na natáčení filmových písniček (což byla tehdejší obdoba dnešních videoklipů). Ján Roháč je dodnes považován za zakladatelskou osobnost moderní československé divadelní a televizní zábavy v České i ve Slovenské republice (moderní československá audiovizuální zábava). Spoluzakládal legendární Laternu magiku, podílel se na programu neméně slavného Kinoautomatu na světové výstavě EXPO’67 v kanadském Montrealu, pomáhal vytvořit tvář Divadla Semafor přímo v divadle i v záznamech jeho představení pro Československou televizi. Zemřel 5. října 1980 v Praze.

Ján Roháč
režisér

Ján Roháč

* 18. 6. 1932

† 5. 10. 1980


Stopáž41 minut
Rok výroby 2005
 4:3
ŽánrHudba