Český skladatel filmové, televizní a muzikálové hudby, který by se v těchto dnech dožil 80 let

Obsah dílu

Přehrát vše

Český skladatel filmové, televizní, populární a muzikálové hudby Karel Svoboda (1938–2007), jehož nedožité osmdesátiny si připomeneme ve středu 19. prosince, spolupracoval především se zpěvákem Karlem Gottem a s textařem Jiřím Štaidlem. Z jejich tvůrčí dílny vzešly hity Lady Carneval a Láska bláznivá. Z dalších textařů to mj. byli Ivo Fischer, Zdeněk Rytíř (Včelka Mája), Vladimír Poštulka (Gvendolina, Fanfán), Zdeněk Borovec (Dobrá zpráva), Jaroslav Machek, Karel Šíp (Čau, lásko) a Petr Šiška.

Od dětství se Karel Svoboda učil hře na klavír, vystudoval střední školu a začal studium stomatologie na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Později se živil jako velice úspěšný hudební skladatel.

V roce 1963 založil bigbeatovou skupinu Mefisto, která účinkovala nejdříve v Laterně magice a od prosince 1965 měla stálé angažmá v divadle Rokoko, kde Karel Svoboda dostal příležitost skládat pro novou generaci zpěváků v čele s Václavem Neckářem, Martou Kubišovou nebo Helenou Vondráčkovou. Skladatel často spolupracoval i se svým bratrem Jiřím Svobodou, především při tvorbě hudby k filmům a televizním inscenacím.

Zahynul tragicky 28. ledna 2007, kdy byl nalezen zastřelený na zahradě své vily v Jevanech. Je pochován na hřbitově u kostela sv. Jiří v Aldašíně, východně od Jevan.

Karel Svoboda
hudebník, zpěvák

Karel Svoboda

* 19. 12. 1938

† 28. 1. 2007


Stopáž39 minut
Rok výroby 2005
 4:3
ŽánrHudba