Nejslavnější hity z pořadu „Kam zmizel ten starý song“ známého českého textaře, od jehož úmrtí uplynulo 20 let (2004)

Obsah dílu

Přehrát vše

Zdeněk Borovec (1932–2001), od jehož úmrtí uplynulo letos 20 let, byl český textař, překladatel a příležitostný filmový herec. Vystudoval katedru dramaturgie a scenáristiky na FAMU, kde byl jeho spolužákem Miloš Forman. Často spolupracoval se skladatelem Karlem Svobodou.

Už jako dítě účinkoval v několika českých filmech. Svoji profesionální kariéru zahájil jako dramaturg, působil i jako zpěvák, příležitostný herec a moderátor. Teprve tři roky po ukončení svých studií se v roce 1959 začal systematicky věnovat profesionálnímu psaní písňových textů.

Psal verše pro přední české interprety: Waldemara Matušku, Karla Gotta, Helenu Vondráčkovou, Yvettu Simonovou a další. Celkově se básnicky podílel na vzniku více než 2 500 písní. Texty tvořil převážně až na hotovou hudbu. Především na sklonku svého života se věnoval muzikálové, filmové i divadelní tvorbě. Z jeho poetického odkazu mj. uslyšíte Kam zmizel ten starý song, Malý přítel z města N, To se nikdo nedoví (hudba Zdeněk Marat), Mám malý stan (hudba Bedřich Nikodém), Jezdím bez nehod, Děti z Pirea, My dva a čas, Žít (hudba Karel Svoboda).

Zdeněk Borovec
textař

Zdeněk Borovec

* 7. 1. 1932

† 18. 2. 2001


Stopáž43 minut
Rok výroby 2004
 4:3
ŽánrHudba