Známý herec a moderátor vystoupil po dvaceti letech z mormonské církve. Jeho život ztratil přísná pravidla a rozpadla se mu rodina. Musel se naučit žít jinak, sám za sebe. Připravili: J. Horská, T. Krivy a Z. Zemanová

Herec a moderátor Tomáš Krejčíř se narodil před dvaačtyřiceti lety v Českých Budějovicích a tady na gymnáziu potkal i svou budoucí manželku Gábinu.
Když jim bylo osmnáct, seznámili se s misionáři Církve Ježíše Krista Svatých Posledních Dnů – mormony. Pro Tomáše, který byl od dětství otevřen víře a zajímala ho duchovní stránka lidské povahy, bylo toto setkání velmi inspirativní. Na víře mormonů se mu líbilo, že dávala jeho životu řád. Navíc se zde stýkal s rodilými Američany a díky nim se naučil dobře anglicky. Téměř dvacet let šlo vše v Tomášově životě podle představ církve. Manželům Krejčířovým, kteří oba vystudovali vysokou školu v Praze, se narodily tři děti a Tomáš postupně stoupal na žebříčku církevních hodnostářů. V této víře žila celá jeho rodina. V herecké profesi mu však přísná pravidla přinášela komplikace, například musel pečlivě vážit výběr rolí, na večírcích se nesměl napít alkoholu; mormoni přísně zapovídají svým členům i pití kávy a čaje.

Před třemi roky se Tomáš s rodinou rozhodl, že z církve vystoupí, mimo jiné i pro svou domněnku, že mormoni všem neměří stejným metrem. Život v této církvi dnes přirovnává k životu delfína v delfináriu, který žije v čistém bazénu bez starostí o potravu, ale občas vyskočí a vidí širé moře, o jehož kouzlu se mu zdá čím dál častěji, ale ví, že v něm čeká i nebezpečí.

S krizí středního věku přišla i krize hodnot, které Tomáš dvacet let vyznával. S odchodem z církve přišel i rozpad rodiny. Ze dne na den musel přehodnotit svůj život i víru. Církev však nijak neočerňuje. Celý jeho život se rázem změnil a on se teď musí naučit žít sám za sebe, bez berličky víry a její ochranitelské náruče, a najít sám sebe, stabilitu i jistotu. Ztratil víru i rodinu a začíná znovu. A úspěšně. Daří se mu jako podnikateli rozšiřovat síť očních a estetických klinik, jejichž je spolumajitelem.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2013
 P ST AD
ŽánrDokument