Semaforská dětská zpěvačka, zakladatelka známé gospelové skupiny, se musela v mládí vyrovnat s dobrovolnou smrtí otce, zvládnout emigraci a návrat domů po letech. Připravili: M. Dobiášová, J. Kadeřábek, J. Nekvasil a S. Oktábcová

Zuzana Stirská je zakladatelkou a šéfkou skupiny Gospel Time. Jedná se o jeden z prvních souborů tohoto typu u nás. Od 10 let vystupovala v Semaforu vedle Jiřího Suchého – byla jednou z těch semaforských dětských hereček a zpěvaček po mnoho let. V roce 1981 emigrovala. Po jejím návratu Jiří Suchý napsal recitál Zuzana se vrací, který se hrál v mnoha reprízách a ve kterém vystupovala už i její tehdy devítiletá dcera Viky.

V Německu se Zuzana živila zpěvem a dostala se pod jménem Susanna Prag do podvědomí posluchačů. Koncertovala na zámořských lodích a sjezdila prakticky celý svět. Po revoluci v roce 1989 spěchala domů. Postupně se „přestěhovávala“ zpět, usídlila se v Praze v roce 1996. V roce 1989 se jí narodilo první dítě, 1994 druhé, 1996 třetí a 1997 čtvrté.

Ze všech životních peripetií, které Zuzana absolvovala, mezi něž patří například i těžké chvíle v počátečním období emigrace, kdy dokonce „spolykala prášky s pocitem, že už dál nemůžu“, jak dnes říká o tom, krátkém vyhroceném období v Německu, Zuzana za svou 13. komnatu považuje smrt tatínka. Bylo jí 17 let, žili s mladším bratrem a matkou na pražském Karlově náměstí a táta byl v té době jejím nejbližším člověkem. Byl magistrem farmacie, důstojníkem armády, zaměstnancem Ústřední vojenské nemocnice ve funkci zástupce šéfa zdravotnického zásobování. Byl to jeden z těch, kteří v roce 1968 oficiálně nesouhlasil s příchodem „spřátelených armád“ a tento postoj mu jistě jako vojákovi zkomplikoval život jak pracovní, tak soukromý. O čtyři roky později, v roce 1972 se zastřelil. Bylo mu pouhých 44 let. Přestože celá rodina pátrala po dalších okolnostech a důvodech, dodnes není jeho smrt dostatečně vysvětlena.

Zuzana dnes žije se svým německým manželem natrvalo v Praze, zpívá, koncertuje, vychovává 4 děti, které se všechny také věnují hudbě. Sebevraždu svého otce po mnoha letech dokázala akceptovat, dodnes však lituje, že se jako dědeček nemůže věnovat jejím dětem, stejně jako se v dětství a mládí věnoval jí samotné.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrDokument