Příběh známého bluegrassového muzikanta, kreslíře Rychlých šípů a celoživotního romantika, který se vyrovnal s omezujícím onemocněním ruky. Dokumentárním pořadem připomínáme jeho včerejší 80. narozeniny (2011). Připravili: V. Žmolík, P. Pešek a V. Šimůnek

Bytostný trampský duch letošního jubilanta Marko Čermáka (*14. 2. 1940) předurčil k tomu, stát se významným představitelem české country hudby a také úspěšným kreslířem. Na jeho ilustracích k Rychlým šípům a dalším Foglarovým předlohám vyrostly tři generace dětí. Díky němu v Čechách zdomácnělo pětistrunné banjo a country muzikanti ho uctívají jako legendu. Společně s Janem Vyčítalem založil v 60. letech skupinu Greenhorns. V roce 2007 obdržel od Americké bluegrassové asociace (International Bluegrass Music Association) jako první Čech prestižní ocenění za přínos k rozšíření pětistrunného bendža a následně country a bluegrassu v českých zemích. Pro cenu si však osobně nejel, jelikož do jeho života zasáhla nemoc. „Začalo to tím, že jsem na kytaře nenahmátl C dur,“ vzpomíná. „Nejdřív jsem si říkal, že jsem to asi zapomněl, ale ukázalo se, že je to vážnější.“ Hudebník onemocněl dipitrenií. Jde o geneticky podmíněnou chorobu, při které se prsty pomalu stahují v pěst tak, že ruka již nejde rozevřít. Čermák se naučil hrát úsporným způsobem, ale nemoc ho postupně vyřadila z muzikantského života. Několik absolvovaných operací mu však umožnilo se vrátit na pódium, na němž vystupuje s kapelou Paběrky.

Marko Čermák jako pravověrný tramp žije celý život uprostřed přírody a těžko nachází souznění se současnou uspěchanou civilizací, jejíž umělé formy života podle něj ukrajují prostor pro romantiku. V létě s rodinou pobývá ve svém srubu na Brdech, v zimě v maringotce Krušných horách, kde jeho žena pracuje jako lyžařská instruktorka.

Životním příběhem hudebníka a výtvarníka Marko Čermáka provází Václav Žmolík.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST AD
ŽánrDokument