Sportovní kariéra legendárního olympijského vítěze ve skocích na lyžích byla provázena zdravotními potížemi i jinými krizemi. Sport mu pomáhal v nejtěžších životních situacích. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto významného sportovce, od jehož narození v těchto dnech uplynulo 80 let (2010). Připravili: Z. Burešová, A. Vebrová, J. Nekvasil a A. Derzsiová

Jiří Raška (*4. 2. 1941 – †20. 1. 2012) byl sportovcem tělem i duší. Stal se olympijským vítězem z Grenoblu v roce 1968 a až za dlouhých 30 let se podařilo tento úspěch zopakovat našim hokejistům.

Jiří Raška celý svůj život podřídil skokům na lyžích a poté předával své zkušenosti dalším generacím. Co ho to stálo? Tvrdé tréninkové podmínky i vážná zranění nohou, které musel zvládnout. Bolestné zážitky, když ho těsně před závody poslali z Innsbrucku vlakem domů a nemohl reprezentovat. Politický nátlak kvůli podpisu prohlášení „2000 slov“, zklamání z vyřazení z reprezentace ve 33 letech, kdy podával ještě velmi dobré výkony. To vše se podepsalo i na jeho zdraví, což vyústilo v 50 letech v infarkt a poté v trojitý bypass. Po přechozeném zápalu plic navíc došlo k dalším srdečním komplikacím.

Jiří Raška však nikdy nepřestal žít sportem. Jako trenér české reprezentace, mládeže i místopředseda Svazu lyžařů ČR, místopředseda Klubu českých olympioniků a předseda Sportovního klubu ve Frenštátě pod Radhoštěm neúnavně shání finanční prostředky pro rozvoj tohoto zimního sportu.

K nejhorším životním zážitkům patří těžké zranění jeho vnuka Jana Mazocha, který mohl převzít štafetu úspěchů reprezentanta ve skocích na lyžích. Pořad uvádíme jako vzpomínku na Jiřího Rašku, který se narodil před 80 lety.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 ST AD
ŽánrDokument