Bývalá známá televizní hlasatelka se musela vyrovnat s tragickou událostí v rodině i se ztrátou zaměstnání (2010). Připravili: M. Retková, J. Kadeřábek a S. Oktábcová

Marie Tomsová vystudovala na pedagogické fakultě UK výtvarnou výchovu a český jazyk. Během studií si přivydělávala jako modelka. Později se stala televizní hlasatelkou, což bylo povolání, které mělo velkou prestiž. Marie Tomsová byla jednou z nejoblíbenějších hlasatelek a dodnes ji lidé na ulicích poznávají.

Její 13. komnata je složená z několika motivů, které jsou úzce propojené. Po svatbě s doktorem práv Milošem Tomsem se těšili, že založí rodinu. Stala se však tragická událost, kterou všichni velmi těžce nesli a Marie, patrně z psychických, ale i z jiných zdravotních důvodů, nemohla přijít dlouho do jiného stavu. S přibývajícími léty se z toho pro ni staly „noční můry“, touha po dítěti se stala fatální a začala jí způsobovat vážné psychické problémy. Dostala se do situace, kdy doslova každý pohled do kočárku s miminem jí rozrušoval a stresoval. Léčila se a po dlouhé době, v jejích 39 letech, se jí narodil syn a za rok druhý. Celá rodina to prožívala jako zázrak.

A přestože v té době byla jednou z nejoblíbenějších hlasatelek, nedohodla se s Českou televizí natolik, aby mohla skloubit práci s mateřstvím a byla nedobrovolně – takzvaně „odejita“. Paradoxně tedy kvůli jejímu krásnému snu – stala se matkou dvou synů – přišla, téměř po 15 letech, o svou milovanou práci. Dodnes to považuje za nespravedlnost a křivdu.

Dnes je Marie Tomsová matkou dvou téměř dospělých synů. Stát se matkou po čtyřicítce už v dnešní době nikomu nepřipadá výjimečné. Ještě před dvaceti lety ještě to bylo přece jenom něco mimořádného. V Marii i dnes její pozdní mateřství vyvolává základní otázky o tom, jaká úskalí přínáší stát se matkou v pozdním věku, zda věkový rozdíl není hendikepem, zda bude svým synům „stačit“, jaké jsou výhody a nevýhody, klady a zápory takového věkového rozdílu mezi rodiči a dětmi.

Průvodkyní 13. komnatou Marie Tomsové je její bývalá kolegyně Marie Retková.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument