Světově uznávaný fotograf odešel v mládí z domova od mladé ženy a ročního syna do válečné vřavy. Jak se s tím dnes vyrovnává. Připravili: Š. Kubelková, P. Pešek a J. Střecha

V tomto pořadu přiblížíme pohnuté osudy Antonína Kratochvíla, který ze své země odešel velmi mladý, zanechal tu ročního syna, prošel cizineckou legií a poté se stal slavným a uznávaným fotografem. Žije s rodinou v New Yorku, ale fotografuje na všech neklidných místech planety – ve věku a postavení, kdy by se mohl dávno živit klidnějšími zakázkami. Pronásledují ho noční můry a běsy. Je to důsledek válečných hrůz, které viděl a fotografoval, nebo pobytu ve vyhlášeném uprchlickém táboře Traiskirchen, kde se začala jeho cesta ke světovému uznání? A jak se dnes vyrovnává s tím, že svého syna, kterého opustil, když mu byl rok, znovu potkal až jako dospělého?

Jan Hřebejk si Antonín Kratochvíla vybral do svého nového filmu Kawasakiho růže jako představitele emigranta, který opustil ještě nenarozené dítě a odešel do ciziny, kde dosáhl uměleckých úspěchů. Antoním Kratochvíl zde částečně ztvárnil svůj vlastní příběh. Vedle slavných herců D. Kolárové, M. Huby, L. Chudíka a dalších obstál jako neherec velmi dobře snad i proto, že hraje tak trochu sám sebe.

13. komnatou Antonína Kratochvíla provází Šárka Kubelková.

* 12. 4. 1947


Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrDokument