Talentovaný hokejista se dlouho vyrovnával s tím, že po zranění na ledě skončil na invalidním vozíku. On i jeho nejbližší prošli těžkou životní zkouškou. Připravili: Š. Kubelková, A. Vebrová, J. Nekvasil a A. Derzsiová

Tomáš Zelenka byl nadějným hokejistou. Obstál v české extralize, rok hrál v NHL a vrátil se domů. Měl krásnou mladou přítelkyni, byla to láska na první pohled. Nic neřešil, všechno se mu dařilo. Vše se změnilo v den, na který nikdy nezapomene.

Při zápase play-off v Jihlavě skončil po brutálním zákroku protihráče ochrnutý na polovinu těla na invalidním vozíku. Jeho přítelkyně Radka seděla v hledišti hokejové arény. Najednou se stalo něco, co nikdo neočekával. Faul soupeře zezadu. Tomáš se řítí hlavou na mantinel a padá k zemi. Převoz do nemocnice komplikuje počasí. Není možné, aby vzlétl vrtulník, a tak Tomáše vezou čtyři hodiny autem s poraněnou míchou.

Hned první den mu lékař řekl, že s největší pravděpodobností zůstane ochrnutý. Nevěřil. Říkal si, že otok míchy ustoupí, on bude hodně cvičit, rehabilitovat a vrátí se co nejrychleji k hokeji. Jeho očekávání se ukázalo jako nereálné. Když si to uvědomil, pomýšlel na sebevraždu. Hokej byla jeho práce, životní styl, zábava. Radka se snažila. Byla s ním, jak jen to šlo a Tomáš se stal na ní závislý. Tahala ho do vany, myla ho, on byl nepříjemný, všechno bylo špatně. Radce bylo dvacet let a cítila se neobyčejně unavená. Nakonec se rozešli.

Rozchod Tomášovi paradoxně pomohl. Naučil se spoléhat sám na sebe, začal studovat vysokou školu, stal se trenérem reprezentace handicapovaných hokejistů, naučil se řídit auto s upraveným řízením.

S Radkou se po třech letech dali zase dohromady. Oba svorně tvrdí, že odloučení jim prospělo. Každý z nich si uvědomil, co je v životě důležité a co od života chce. V roce 2007 byla svatba a dnes mají malou dceru.

Tomáš Zelenka je dnes vyrovnaný člověk. Říká, že úraz a jeho následky byly jeho velkou životní zkouškou. Pochopil, že život není jenom hokej a holky. Dodává však, že cena, kterou za toto poznání zaplatil, byla hodně vysoká. Stále doufá, že díky rehabilitaci a lékařskému pokroku bude moci alespoň ovládat obě ruce.

Průvodkyní jeho 13. komnatou je moderátorka Šárka Kubelková.

Dokument získal 3. cenu od Vládního výboru pro zdravotně postižené občany u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením (2. prosince 2010).

Stopáž27 minut
Rok výroby 2009
 P ST 4:3
ŽánrDokument