Příběh známé švédské spisovatelky českého původu popisuje osud ženy, jejíž manžel byl závislý na alkoholu. Připravili: J. Ciglerová, V. Hamerník a P. Křemen

Kateřina Janouchová je dcerou zakladatele Nadace Charty 77, profesora Františka Janoucha, a jeho ruské ženy, bioložky Ady Kolmanové. V dětství emigrovala s rodiči do Švédska, kde se později uplatnila jako novinářka, spisovatelka a sexuoložka.

Náš snímek se zabývá příběhem, který publicisticky zpracovala ve svých dvou knihách. Týká se jejího manželství se scénografem Robertem Bohmanem, který se potýkal s těžkou závislostí na alkoholu. Během největšího stupně manželovy závislosti, která trvala několik let, porodila Kateřina tři děti. Zároveň se starala o syna z prvního manželství. S prvním manželem se přitom rozvedla z jasného důvodu: byl závislý na alkoholu a odmítal se léčit. Zatímco první manžel se z alkoholu nevyléčil, s druhým jeho závislost překonala a dneska její muž abstinuje. Nyní vychovávají společně pět dětí.

Proč Kateřina dvakrát vstoupila do téže řeky a vzala si muže, který měl problém s alkoholem? Proč zůstala s alkoholikem a měla s ním děti? Proč si nechávala líbit to strašlivé týrání a ponižování? A jak to, že pro ni osud dětí nebyl důvodem, aby manžela vyhodila? Mělo s tím něco do činění to, že v deseti letech s rodiči emigrovala, přišla o domov a ocitla se ve společnosti, která ji coby cizinku odmítala přijmout?

Na tyto otázky hledá odpověď 13. komnata, kterou odemyká novinářka Jana Ciglerová.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST 4:3
ŽánrDokument