Bývalý televizní hlasatel prožil na vlastní kůži to, že ztráta zaměstnání je jedním z nejvíce stresujících prvků pro lidskou psychiku (2009). Připravili: M. Vrbová, P. Blažek a V. Stehlíková

Alexander Hemala je ženatý, s manželkou Vlastou mají tři děti – Andreu, Jakuba a Nikolu. Jeho žena Vlasta zůstala s dětmi v domácnosti, takže Alexandr byl vždy živitelem rodiny. Práci hlasatele, která přinášela velkou popularitu, ale také značné vypětí a stres, měl vždy velmi rád.

V roce 1997 však byla se všemi hlasateli rozvázána stálá pracovní smlouva. Ze dne na den se tak i Saša ocitl na volné noze. To znamenalo velkou nejistotu a navíc přicházely informace, že staří hlasatelé mají odejít a budou nahrazeni novými mladými tvářemi. Nikdo ze „staré gardy“ hlasatelů nevěděl, jestli příští měsíc do hlasatelny ještě nastoupí. Situace se však postupně uklidňovala, vedení přijalo několik nových hlasatelů a rozhodlo se zachovat i ty služebně starší.

Právě v té chvíli, kdy se život vracel do normálních kolejí, Saša Hemala zkolaboval. Záchranka ho odvezla do nemocnice. Stres a následně neléčený vysoký krevní tlak vedl k poruše vestibulárního ústrojí, které má zásadní vliv na rovnováhu v těle. Lékaři se snažili jeho stav pomocí léků stabilizovat, tři měsíce byl v domácím ošetřování a učil se znovu chodit. Stále se mu točila hlava.

Za několik měsíců však příznaky jako zázrakem odezněly a Saša Hemala se pomalu vrátil zpátky do života. Pořídil si psa a chodil s ním na dlouhé procházky, přestal kouřit a bral prášky na vysoký krevní tlak. S manželkou upravoval a zařizoval rodinný dům a opět pracoval v hlasatelně.

Klidu si manželé Hemalovi užívali tři roky. V roce 2001 se hlasatelna začíná znovu otřásat v základech. Na poradách vedení České televize se stále více mluví o tom, že práce hlasatelů je již jakýmsi přežitkem. Pro Sašu Hemalu znovu začíná období nejistoty a obav, jak uživit rodinu.

V létě roku 2003 ho s infarktem syn Jakub odváží do nemocnice. Lékaři se snaží zjistit rozsah poškození pomocí angioplastiky. Při tomto lékařském výkonu Sašovi Hemalovi srdce selhává definitivně. V lékařské zprávě se později dočítá, že byl čtyřikrát defibrilován, než jeho srdce znovu naskočilo. Lékaři doporučují bypass.

Měsíc po infarktu tedy následuje operace. Saša Hemala se po ní cítí lépe, snadněji se mu dýchá a znovu nabírá sílu a energii do dalšího života. A potřebuje ji. Na začátku roku 2005 je už jasné, že se hlasatelskou profesi nepodaří zachránit. 31. prosince 2005 se Saša Hemala těsně před půlnocí za všechny své kolegy s touto profesí loučí a definitivně zavírá dveře od studia, kde strávil dlouhých 32 let.

Po poslední službě na Silvestra roku 2005 se rozhodl dát si pauzu. „Odjel jsem na Nový Zéland, kde studoval můj syn,“ říká Saša Hemala. „Potřeboval jsem získat odstup a nadhled a taky si promyslet, čím se budu dál živit.“ Po několika měsících se vrací zpátky domů. Česká televize mu nabízí místo režiséra denního vysílání.

Dnes Alexandr Hemala říká, že pokud nejde o zdraví, nejde o nic. Práce se vždycky nějaká najde. Průvodkyní jeho 13. komnatou je moderátorka Martina Vrbová, která začínala koncem 90. let v České televizi také jako hlasatelka.

Alexander Hemala
moderátor

Alexander Hemala

* 3. 9. 1952


Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 ST 4:3
ŽánrDokument