Významný hudební skladatel a kytarista přijel do Prahy jako miminko v květnu 1945 na tanku Rudé armády a celá léta nevěděl, že byl adoptován českou rodinou (2009). Režie S. Oktábcová

Štěpán Rak patří v současnosti k nejvýznamnějším kytaristům a skladatelům světa. Na svých koncertních turné a mistrovských kurzech na významných univerzitách projel skoro 70 zemí čtyř kontinentů. Ne každý však ví o neuvěřitelných souvislostech, které souvisí s jeho nejranějším dětstvím. Malý Štěpán žil v Radotíně se svými rodiči Marií a Josefem Rakovými a nic nenasvědčovalo tomu, že by měly přijít jakékoliv pochyby o jeho původu.

Pochybnosti přišly až v době školní docházky. Maminka mu poté přiznala, že je adoptovaný, ale podrobnosti mu řekla mnohem později. Jeho matka byla sovětská důstojnice, otec byl Ukrajinec, důstojník Svobodovy armády. Štěpán se narodil na cestě při osvobozování a do Prahy dojel se svou matkou opravdu na tanku. Kojenec byl ale těžce nemocný, měl záškrt a dostal se do Thomayerovy nemocnice. Během toho, obdržela matka společně s celou armádou rozkaz vrátit se zpět na základnu na Zakarpatskou Rus. A tak musela opustit své dítě, které bylo v nemocnici, a při odjezdu prý musela dát souhlas k adopci.

Po propuštění z nemocnice se čtyřměsíční kojenec dostal na Zbraslav do jakéhosi sběrného tábora pro válečné sirotky. Rodiče Rakovi si přišli pro malého chlapce až v květnu 1946.

Rakova biologická matka Vasilina se na konci války vrátila na Ukrajinu, kde našla zdevastovaný rodný dům a neměla nic. Než však sehnala potřebné doklady pro vstup do Československa, aby si své dítě vzala zpět, byly malému Štěpánovi 4 roky. Dítě ale zůstalo v Radotíně. Vasilina se celý další rok vracela prosit Rakovu adoptivní matku, aby jí syna vrátila. Ta na to ale nikdy nepřistoupila.

Průvodcem tímto zvláštním příběhem Štěpána Raka je moderátor Aleš Cibulka.

Štěpán Rak
kytarový virtuos

Štěpán Rak

* 8. 8. 1946


Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 ST AD 4:3
ŽánrDokument