Životní příběh originálního architekta, skláře a designéra poznamenala předčasná smrt rodičů i emigrace. Připravili: J. Dušek, J. Kačer a M. Elšíková

Architekt, designér, sklářský mistr a kosmopolita Bořek Šípek je svým záběrem renesanční člověk a založením kosmopolita. Vystudoval architekturu a filozofii v Německu, založil rodinu v Holandsku. Mluví anglicky, německy, italsky, holandsky a rusky.

Jeho umění je vystavováno v galeriích v New Yorku, v Soulu, v Paříži, v Londýně i v Bejrútu. V zahraničí získal řadu ocenění, mimo jiné navrhoval butiky pro Carla Lagerfelda a obchodní dům Ginza v Japonsku. Za svou tvorbu získal řadu cen, kromě jiného je Rytířem umění a literatury Francouzské republiky. Je také děkanem liberecké fakulty architektury a provozovatelem extravagantní restaurace a výstavní síně Arzenal v Praze na Starém Městě. Společně s Petrem Novotným postavil v Lindavě u Nového Boru sklářskou huť Ajeto. V současné době pracuje v Šanghaji, v Miláně a v Paříži a připravuje výstavu v Japonsku. V Japonsku ho lidé zdraví na ulici a v Holandsku se zase kvůli němu naučili číst čárky a háčky v jeho jméně.

V Čechách se stal známým poté, co ho prezident Václav Havel oslovil, aby se stal na deset let hradním architektem a navázal tak na tradici hradního architekta masarykovské éry Plečnika.

„Nejdřív jsem si na jeho styl musel zvykat, a teď jsem si na něj zvykl natolik, že si život bez něj nedokážu představit,“ říká Havel. „Nakreslil jsem návrh, on ho přešípkovatěl, tak jsem mu ho zase vrátil, a pak jsme dospěli ke společné shodě. Byla to tvůrčí práce výtvarníka s nevýtvarníkem.“

Jeho třináctou komnatou je dětství. Tatínek mu umíral několik let, zemřel, když bylo Šípkovi sedm. Matka odešla o několik let později. Šípek jako devatenáctiletý opustil Čechy a odešel bez prostředků a bez znalosti jazyka do Německa. Podařilo se mu vystudovat dvě vysoké školy a postavit slavný skleněný dům pro svoji sestru v Hamburku, za který dostal cenu německé architektury.

Bořek Šípek o svém dětství nemluví, ani si nestěžuje; i jeho blízcí přátelé byli překvapeni, když se dozvěděli v průběhu natáčení o jeho těžkém osudu sirotka. Naštěstí se ještě jako nezletilý setkal se sklářským mistrem René Roubíčkem, který se stal nejen jeho poručníkem, ale ovlivnil také jeho budoucí zaujetí pro sklo.

Průvodcem 13. komnatou je Šípkův přítel Jaroslav Dušek. Kromě poručníka René Roubíčka o Šípkovi promluví také jeho přátelé – Václav Havel, Jiří Kylián, nebo Jan Saudek.

Bořek Šípek
architekt a designér

Bořek Šípek

* 14. 6. 1949

† 13. 2. 2016


Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3
ŽánrDokument