Příběh vynikajícího herce, který pečoval o svého přítele, umírajícího na AIDS, až do konce jeho života. Připravili: J. Klusáková, J. Kadeřábek a D. Smržová

Herec Vladimír Marek má obrazně řečeno byt plný třináctých komnat. Dlouho a hodně holdoval alkoholu, sám však s pitím přestal. Byl rekreačním uživatelem tvrdých drog, ale dokázal nepřekročit osudovou mez.

Po osmiletce šel do učení, nedoučil se, ale pro mimořádný talent byl bez maturity přijat na DAMU, obor loutkoherectví. Po absolutoriu odešel do Hradce Králové a osmnáct let strávil ve slavném loutkovém divadle Drak. Dnes je hercem prestižního pražského divadla Na zábradlí, ale diváci ho na ulici nepoznávají navzdory tomu, že si občas odskočí zahrát a zazpívat do některého z populárních muzikálů, jako je Elixír života, Tajemství, Johanka z Arku nebo Excalibur.

Do povědomí širší veřejnosti vstoupil před lety v televizní inscenaci Taneční zábava – hra předstírala ozbrojené přepadení hlasatelky Marie Tomsové v televizním studiu a činila tak především díky výkonu „teroristy“ v podání Vladimíra Marka velmi přesvědčivě. Navzdory očekávání se však hvězda nezrodila a následovaly sem tam nabídky rolí padouchů.

Takových nadějných vznětů a následných pádů bylo v jeho životě víc, jakoby kopírovaly chorobu, kterou zdědil po matce a se kterou může žít jen díky trvalé léčbě: Vladimír Marek trpí maniodepresivní psychózou, která se, lidově řečeno, projevuje jako v té písničce: Jednou jsi nahoře, jednou jsi dole.

Sám o době prohlašuje, že je bisexuál. Má dospělého syna a vnučku. Jeho 13. komnatou je zřejmě potlačovaná homosexualita, o níž dosud mlčel ve všech svých interview. A také jeho vztah k partnerovi Jiřímu. Jiří byl Vladimírova velká láska. Přestože se vztah zdál být na celý život, muži se neustále scházeli a rozcházeli. Jedna z chvilkových známostí měla pro Vladimíra a jeho přítele fatální následky. Jiří se nakazil AIDS. Byl ve velmi špatném fyzickém stavu a potřeboval pomoc. Vladimír se ho ujal… Staral se o něj až do konce jeho života a nebyly to chvíle jednoduché.

Vladimír neměl život jednoduchý a ačkoli měl mnohokrát chuť ho vzdát, neudělal to. Smířil se sám se sebou a se svou jinakostí, raduje se z každého nového představení a role, kterou může pro lidi hrát.

Průvodkyní jeho třináctými komnatami je redaktorka Jana Klusáková.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3
ŽánrDokument