Těžká autonehoda znemožnila legendě českého divadla mít vytoužené dítě. Dokázala se vyrovnat s tím, že v této oblasti jí osud nepřál a prožila život naplno (2008). Připravili: J. Klusáková, Š. Rusnáková, M. Čech a K. Vondrová

„Mám od života spoustu darů a za ty jsem musela něco obětovat,“ říká Luba Skořepová. K darům patří její herecký talent i nadprůměrné zdraví a vitalita, stejně jako štěstí, které jí umožnilo dostat se do Prahy na konzervatoř. Měla šanci být ve světě velkých hvězd a dokonce jim stát po boku na prknech Národního divadla. Jejími partnery na jevišti byli třeba Zdeněk Štěpánek, Ladislav Pešek, Karel Höger a další, na které s velkou láskou a úctou dodnes vzpomíná.

Díky divadlu se i zamilovala. Svého budoucího manžela, herce a loutkáře Josefa Pehra potkala v letech okupace. Po osvobození se vzali. Bylo jí pouhých 23 let. Ač byla Luba o mnoho temperamentnější než Josef, měli řadu věcích společných. Třeba lásku k dětem, v tom si notovali. Luba se těšila na děti vlastně odjakživa. Snila, že bude mít spoustu dětí a dokonce vybrala i několik jmen v kalendáři. Jednoho dne však jela na vystoupení s kolegy z Národního divadla a cestou se stala nehoda. Náklaďák, který herce převážel, havaroval. Většina herců skončila velmi špatně. Také Luba utrpěla zranění, kvůli kterému později nemohla otěhotnět. I když podstoupila řadu operací, naděje se nedostavila. Byla to pro ni obrovská rána. Naštěstí jí Národní divadlo nabízelo mnoho krásných rolí. Bezdětné manželství s Josefem Pehrem se nakonec rozpadlo.

Do druhého manželství se spisovatelem a scenáristou Pavlem Hanušem oba vstupovali s vědomím, že děti mít nemohou. Nedlouho po jejich sňatku se rozvedla Lubina sestra, která měla dva malé syny. Luba tehdy neváhala a po dohodě s manželem si sestru i obě děti vzala k sobě. Kluky milovala tak, jako by byli její vlastní. I oni ji vnímají jako druhou mámu.

Lubinou třináctou komnatou je její láska k dětem, které nikdy nemohla mít. I přesto dokázala najít cestu, která ji naplňovala, a za kterou je životu, osudu, i „tomu, co je nad námi“, velmi vděčná. Nežehrá na život, bere ho takový, jaký je, a umí se z něj radovat. Průvodkyní pořadem je redaktorka Jana Klusáková.

Luba Skořepová
herečka

Luba Skořepová

* 21. 9. 1923

† 23. 12. 2016


Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 ST 4:3
ŽánrDokument