Známý zpěvák bojoval s obezitou, zdravotními problémy a ústupem popularity. Připravili: Š. Kubelková, A. Vebrová, J. Nekvasil a A. Derzsiová

Zpěvák, skladatel a textař Pavel Novák (63) je známý především díky písničkám, které se hrály zejména v sedmdesátých letech minulého století. V roce 1967 se stal bronzovým slavíkem. V roce 2002 oslavil 40 let koncertování. Složil přes čtyři stovky písniček, napsal tisíc textů, osm knih, vydal stovky singlů, přes 20 alb, vystupuje pro děti i dospělé. Ročně absolvuje 650 koncertů. Ve dvaceti letech se oženil s tehdy sedmnáctiletou Olgou, mají tři děti, 5 vnoučat.

Pavla Nováka si pamatuje především střední a starší generace. Jeho Nádhernou lásku, Pihovatou dívku, nebo Malinkou si s ním na koncertech zpívají diváci dodnes. Po roce 1989 se jeho písničky přestaly hrát a dříve populární zpěvák zmizel z médií. Překonával vleklé zdravotní potíže. V pořadu se diváci dozvědí, jak se zpěvák vyrovnal s náhlým odchodem ze slávy, kde bere sílu, aby překonával zdravotní problémy, a proč jednu ze svých knih nazval I smrt se bojí.

Pavel Novák kromě úrazů hlavy, krční páteře a ohrožení letadlem při natáčení klipu, které jako zázrakem zvládl bez trvalých následků, trpí vysokým tlakem, tachykardiemi, obezitou – při několika dvaačtyřicetidenních hladovkách zhubl o třicet kilogramů. V létě a na podzim roku 2000 podstoupil dvě těžké operace, při kterých mu byl odstraněn zhoubný nádor prostaty. Nemoc včetně metastáz zaútočila opět v roce 2003, 2005 a v současné době je léčen třetí dávkou chemoterapie, která ho připravila o vlasy, obočí, řasy. Má stále vysoké hodnoty PSA, trápí ho vedlejší účinky léčby, velký úbytek hemoglobinu – který mu způsobuje nedostatek kyslíku. Přesto dokáže nejen udýchat chůzi, ale vydrží i hodinu a půl zpívat a mluvit na jevišti přímo po návratu z chemoterapie. Zdá se, že ve své třinácté komnatě má recept na život.

Průvodcem pořadu je Šárka Kubelková.

Když jsme přijížděli k chalupě Pavla Nováka v moravské osadě Karlov, zněla nám v uších jeho písnička: „Zvon osmkrát zaklinká, k nám přijde má malinká, jí ubohý je zima na nohy, než nám u dveří zacinká...“ Zima nám tedy byla všem, a nejen na nohy...

Přečtěte si celý článek Dynamo zvané Pavel Novák

Stopáž27 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3
ŽánrDokument