Zpěvačka, které se přezdívá česká Janis Joplin, disponuje nezaměnitelným altem a je stále ve svém oboru úspěšná. Provází ji však také životní trauma, o němž chce vyprávět televizním divákům (2007). Připravily Š. Kubelková a A. Derzsiová

Věra Špinarová žila od dětství v Ostravě – Porubě. Vyučila se v oboru „chemička prádelen a čistíren“, ale v té době už začala o víkendech zpívat na zábavách. Koncertů přibývalo, a tak si řekla, že by se mohla zpěvem živit profesionálně. Jako zpěvačka zaujala okamžitě svým nenapodobitelným sytým hlasem i temperamentním a vitálním vystupováním na pódiu. Na její koncerty se začaly stát fronty.

Opravdu prvním velkým hitem byla písnička „Music box“, která okamžitě ovládla na několik měsíců první místo v žebříčku hitparád a Věra Špinarová si uvědomila, že je opravdu známá. V té době už začala zpívat s orchestrem Iva Pavlíka, jehož si později vzala a má s ním syna Adama. Říká, že prvotní zamilovanost vyšuměla a postupem času to byl spíš pracovní vztah než manželství. O syna se starali Věřini rodiče. Manžel se však pomalu ale jistě vrátil ke své pověsti sukničkáře a Věra byla vzteky bez sebe. Po dvanácti letech se s Ivem Pavlíkem rozvedla a řekla si, že prvního chlapa, kterého potká, si vezme.

Druhé manželství formálně trvalo šestnáct let, ale samotný vztah se zpěvákem Víťou Vávrou, bouřlivákem a idolem ženských srdcí, byl podstatně kratší. Věra žila v Ostravě, on v Praze a ani jeden se nechtěl svého zázemí, rodiny a přátel, vzdát. Několikrát se rozešli a pak zase sešli, ale po letech odloučení jejich manželství nakonec ztratilo smysl.
Věra nikdy nebyla dlouho sama. Dnes žije na chalupě kousek od Ostravy s mladším partnerem. Má kolem sebe ráda své blízké. Navštěvují ji přátelé, syn s rodinou. Krásný vztah má se svou vnučkou Johankou. Žije poklidný život.

Málokdo ale ví, že v sobě nosí velkou bolest kvůli ztrátě, která ji zasáhla před dvaceti sedmi lety – o Vánocích roku 1980. Věřin mladší bratr Luboš jezdil toho roku do Prahy za prací. Jako většina lidí o Vánocích nakoupil dárky a odešel na vlak. Byl Štědrý den a on chtěl jet domů, ale tam už nikdy nedorazil. 24. prosince dopoledne, těsně před tím, než měl odjíždět na svátky domů, ho na Smíchově zřejmě někdo napadl a zbil. Zmlácený Luboš šel vyhledat pomoc, ale potácel se tak, že ho považovali za opilého. Nakonec byl převezen do nemocnice, kde na následky zranění zemřel. Okolnosti jeho smrti nikdy nebyly objasněny. Pro celou rodinu to bylo neštěstí, které se Věra a její nejbližší snažili společně překlenout, ale prázdno zůstalo. Věra na bratra dodnes vzpomíná s dojetím, a jak sama říká, jeho záhadné úmrtí je pro ni nejbolestnější okamžik jejího života a stále se s tím nedokázala smířit.

O jejím životě i bolestné vzpomínce na bratra, hovoří se zpěvačkou Šárka Kubelková.

Věra Špinarová
zpěvačka

Věra Špinarová

* 23. 12. 1951

† 26. 3. 2017


Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 ST AD 4:3
ŽánrDokument