Představitelka Máničky a bábinky, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka, se musela v životě vyrovnat s těžkými ranami osudu (2006). Připravili: Z. Burešová, A. Vebrová, J. Nekvasil a A. Derzsiová

Jméno Heleny Štáchové je spojeno s Divadlem Spejbla a Hurvínka, jejím manželem byl český loutkář, dlouholetý ředitel a hlavní interpret Divadla Spejbla a Hurvínka Miloš Kirschner. V posledních letech se v tisku často objevovaly informace o soudech o autorská práva na loutky, která Helena Štáchová po smrti manžela zdědila.

Málokdo však ví, že v roce 1984 Helena Štáchová byla zraněna při vážné autonehodě a přišla tehdy takřka o celý obličej. Uplynulo pak několik let, během nichž musela absolvovat řadu plastických operací, než se její tváři vrátila původní podoba. Dlouho ani nevycházela z bytu, doma měla zakrytá zrcadla a učila se nebýt fixovaná na svůj zjev.

Brzy po tom, kdy se Helena Štáchová zcela zotavila, onemocněl její manžel, který byl o hodně starší než ona. Miloš Kirschner v důsledku cukrovky oslepl na jedno oko, přicházely další komplikace a jedné z nich nakonec podlehl.

Odchod manžela, vleklé soudy o autorství loutek, stres a obava o ztrátu divadla, to vše zřejmě přispělo k tomu, že Helena Štáchová onemocněla rakovinou. Štáchová se však nevzdala a i s pomocí nového partnera, který ji v těžké situaci podpořil, dokázala nad nemocí zvítězit.

Helena Štáchová o svém životě říká, že by vydal na jeden napínavý román. Hned však dodává: „Kdo ho ale má žít?“ Už ví, že člověk nemá nic jistého – slávu, krásu, lásku, úspěch ani zdraví. O všechno v různých dobách přišla. Která z těch ztrát byla nejtěžší, kde hledala sílu všechno překonat, to se možná dozvíme, když nahlédneme do její třinácté komnaty. Na této cestě nás bude provázet Zuzana Burešová.

Helena Štáchová
loutkoherečka

Helena Štáchová

* 18. 11. 1944

† 22. 3. 2017


Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3
ŽánrDokument