Zpívající princ z Popelky se kvůli tříletému angažmá v kapele ÚV SSM Plameny musel dalších čtyřicet let vyrovnávat s nálepkou „socialistický zpěvák“. Teď se rozhodl o svém selhání promluvit (2010). Připravili: Š. Volemanová, A. Vebrová, J. Nekvasil a A. Derzsiová

Jiří Štědroň je známý především jako zpěvák. Ačkoli vystudoval herectví a po divadelních prknech vždycky toužil, cesty osudu ho zavedly jinam. Už ke konci studia na brněnské JAMU si jeho pěveckých schopností a osobitého projevu všiml Gustav Brom. Nahrávka pro rozhlas odstartovala kariéru zpěváka. Po úspěšné pohádce Popelka čekal nabídky na další herecké role. Nic takového se nestalo. A tak vsadil na hudební kariéru.

V sedmdesátých a osmdesátých letech nechyběl téměř v žádném estrádním pořadu. Vystupoval s předními orchestry, jeho písničky zněly z médií, nahrával desky, řada jeho hitů je známá dodnes. Jen roky 1972 až 1975 by raději vymazal. Tehdy vstoupil do souboru Plameny. Jeho kariéra pokračovala, ale za každou písní, která zazněla v rozhlase, se ozývalo „Jiří Štědroň a Plameny, hudební skupina Ústředního výboru Socialistického svazu mládeže“. Nálepka „socialistický zpěvák“ ho pak provázela stále. Jak říká, tyhle tři roky poznamenaly dalších čtyřicet let jeho života.

Po roce 1989 se vrhl do podnikání. Jiný svět, jiní lidé. Doufal, že tady ho tehdejší rozhodnutí nedohoní. Deset let byl mimo. Deset let se snažil zapomenout, že je zpěvák a herec. Po letech ale zjistil, že především není podnikatel! Uvědomil si, že jediné, co opravdu chce, je opět stát na jevišti.

V roce 2000 mu zavolal jeho bývalý spolužák, ředitel Hudebního divadla v Karlíně Ladislav Županič a nabídl mu roli v muzikálu, neváhal ani vteřinu. Dnes je členem divadla Semafor, hostuje ve Studiu Ypsilon a v jiných divadlech. S úsměvem říká, že je ve svých sedmdesáti letech konečně šťastný, protože může dělat to, co chtěl vždycky – spojit zpěv a herectví.

Nedávno mu jeden kolega opět připomněl Plameny. Až do té doby bylo pro něj tohle téma tabu. Uzavřel své lidské selhání hluboko do 13. komnaty. Nyní se rozhodl ji otevřít a vyrovnat se s tím jednou provždy. Průvodkyní příběhem Jiřího Štědroně je Šárka Volemanová.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument