Herec známý ze seriálu Tři chlapi v chalupě a stovek dalších rolí neprocházel životem lehce. Zažil totální nasazení v šestnácti letech, koncentrák, zákaz umělecké činnosti i tlak Státní bezpečnosti. Přesto dokázal neztratit humor. Dnes uvádíme pořad ke smutné příležitosti jeho skonu (2013). Připravili: B. Kubíková, P. Blažek a V. Stehlíková

Jan Skopeček byl jedním z posledních aktivních herců své generace. Přestože proslul hlavně v komediích, je povahou introvert, se svým soukromím se téměř nikomu nesvěřoval. Proto málokdo ví, že jeho životní příběh není příliš veselý. Nejklíčovější třináctá komnata se začala odemykat už v jeho dětství. O tom, že maminka byla Židovka, se dozvěděl až ve chvíli, kdy si začala našívat Davidovu hvězdu na oblečení. Jan byl v šestnácti letech totálně nasazen: pracoval jako soustružník ve firmě Walter Jinonice, pak i v Německu, v továrně nedaleko Stuttgartu. Jako jediný z rodiny byl povolán k transportu do koncentračního tábora. Nastoupil 16. 10. 1944 v jízdárně na Pohořelci, odkud ho odvezli do koncentračního tábora v Kleinsteinu v Horním Slezsku. Poté, co byl tábor rozpuštěn, se každý musel dostat domů na vlastní pěst. Když po strastiplné cestě dorazil do Prahy, čekalo ho předvolání do dalšího koncentračního tábora v Osterode. Cestou tam dostal vysoké horečky a zachránil ho Oldřich Nový, který jel stejným transportem. Když se z koncentračního tábora vrátil, zjistil, že tatínek předchozí den zemřel. Za války přišel o patnáct příbuzných.

K milovanému herectví se dostal po osvobození. V angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě se seznámil s Věrou Tichánkovou, spolu odešli do Prahy a Jan v roce 1948 spoluzakládal divadlo v Libni (dnes Divadlo pod Palmovkou).

Za další životní zlom považoval herec zákaz umělecké činnosti po roce 1968, protože napsal dopis Brežněvovi. Zákaz prorazil až po třech letech režisér Oldřich Lipský, který Jana Skopečka potřeboval na natáčení filmů navazujících na úspěšný seriál: Tři chlapi v chalupě a Tři chlapi na cestách. Po roce 1989 opakovaně přicházel o práci kvůli údajné spolupráci se Státní bezpečností, kterou však soud po letech vyvrátil. O tom, jak ho StB kontaktovala, v pořadu otevřeně mluví.

Další ránu osudu mu způsobila smrt vnučky na rakovinu.

O svém životě Jan Skopeček na potkání nevykládal. Ani kolegové, kteří ho znali několik desetiletí, o něm toho moc nevědí. Jediná dcera, vnuk, vnučka a pravnoučata žijí ve Francii. Od léta 2013 žil herec sám. Jeho milovaná žena Věra Tichánková zemřela po dlouhé nemoci 9. 1. 2014 ve věku 93 let.

Tentokrát uvádíme pořad k smutné příležitosti hercova úmrtí 27. července, dva měsíce před 95. narozeninami.

* 19. 9. 1925

† 27. 7. 2020


Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST AD
ŽánrDokument