S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po dechberoucí přírodě poloostrova, který je domovem farmářů, umělců, zlatokopů a odlehlých komunit, jejichž obyvatelé žijí udržitelným způsobem života (2018). Režie J. Freiwald

85 kilometrů dlouhý a 40 kilometrů široký poloostrov Coromandel leží v severní části Severního ostrova Nového Zélandu. Ve 13. století se u břehů poloostrova pravděpodobně vylodili polynéští migranti, kteří odsud započali osidlování obou ostrovů. Coromandel je pojmenovaný podle lodi britského námořnictva, která u jeho břehů zakotvila v roce 1820. Většinu rozlohy poloostrova tvoří hustá, neprostupná džungle. Kromě různorodých druhů flory tu najdeme také majestátní stromy Kaori, které patří k největším stromům na zeměkouli a v minulosti se tu také aktivně těžily.

Nový Zéland je plný nejrůznějších přírodních skvostů a Coromandel jakoby představoval miniaturu téhle země. Pobřeží je lemováno nádhernými písčitými plážemi a pobřežní vody jsou velmi bohaté na různé druhy vodních živočichů. Ve velkém se tu například pěstují lahodné ústřice. Společně s rybáři se vydáme na moře a budeme pozorovat způsob, jakým se ústřice sklízejí. A poté nahlédneme i na samotnou farmu. Pod rukama zaměstnanců rodinného podniku za den projdou tisíce mlžů, kteří následně putují do obchodů po celém Novém Zélandu.

Většina poloostrova je izolovaná a nejsou tu žádná větší města. I díky poklidnému rázu se tato výspa stala rájem umělců a jejich stopy jsou patrné prakticky na každém kroku. Stejně tak zde své stopy zanechali hledači zlata, kteří právě na Coromandelu započali první těžbu zlaté rudy na Novém Zélandu. Poloostrov se stal symbolem alternativního způsobu života. Hlavně v 70. letech tu byly na mnoha místech zakládány nejrůznější komunity lidí, kteří zde chtěli být blíže k přírodě. Komunita v Caruna Falls patří k těm nejstarším a nejzachovalejším. Místní lidé se vzdali soukromého vlastnictví a na rozlehlém pozemku žijí ve vzájemné pospolitosti.

Čím více na sever poloostrova cestujeme, mizí postupně poslední známky civilizace. Asfalt na cestách se mění ve štěrk a strmé stráně okolních kopců jsou domovem krav a ovcí. Vydáme se proto na jednu z místních farem, kde má skot výsadu pást se v dechberoucí scenérii.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 ST AD HD
ŽánrDokument