S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po západním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu, kde se ledovce setkávají s deštným pralesem a kde vačice dávají dobrou noc

Začneme v deštných pralesích v oblasti Haast, kde navštívíme nejodlehlejší vesnici na ostrově Jackson Bay a přijmeme pozvání na sleďové placky ve svérázné rybářské komunitě Kwichatown. V obci Haast nahlédneme do místní hospody, kde se v pátek scházejí místní na pivo a partičku biliáru. Se Scottym, pilotem vrtulníku, přeletíme nad vrcholky Jižních Alp a přistaneme na zasněženém pásu ledovce Fox Glacier.

Přímořské městečko Hokitika je domovem dílen na zpracování kamene puonamu, nefritu, z nějž zruční řemeslníci vyrábějí šperky s maorskými symboly. Na hlavní třídě také sídlí dílna a obchod, kde šíjí kabáty a čepice z vačic. Přemnožených vačnatců, původně z Austrálie, žije na Novém Zélandu podle odhadů asi 15 milionů a místní je likvidují ve velkém.

Nádherná písečná pláž nás dovede dál po pobřeží za amatérskými včelaři z města Greymouth. Včelám a medu se na Jižním ostrově velmi dobře daří. Medu z keře Manuka místní lidé připisují téměř zázračné účinky.

Naše putování ukončíme v oblasti někdejších zlatonosných dolů okolo města Reefton. Přijmeme pozvání od party drsných zarostlých vousáčů, kteří zájemcům předvádějí, jak se žilo zlatokopům v 19. století.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD
ŽánrDokument