S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po kouzelné zemi rozsáhlých plání, osamělých hor, jezer, průsmyků a vodopádů, kde jedinou stinnou stránkou jsou častá zemětřesení a další rozmary počasí

Krajina v Canterbury často svými oblými kopci připomíná skotské Highlands, místy zase švýcarské Alpy. Hřebeny kopců a hor se před řidičem majestátně tyčí po celou dobu jízdy a nikdy ho neopustí.

V malebném přístavu Akaroa na jihu poloostrova Banks Peninsula navštívíme Obrův dům se zahradou, kterou zdobí extravagantní keramické sochy místní umělkyně Josie Martin.

Z Kaikoury vyjedeme na moře za velrybami a delfíny. Kaikoura bohužel patří i mezi místa nejvíce postižená zemětřesením. Projevy přírody nemusí být ale vždy jen zhoubné. Lidé z městečka Hanmer Springs postavili kolem termálních pramenů lázně a koupaliště.

Nejtragičtěji se pohyb seismických vln projevil v hlavním městě regionu a zároveň třetím největším městě Nového Zélandu, v Christchurch.

Při zemětřesení v roce 2011 tam zemřelo 185 lidí a značná část města byla poničena. Jedním ze symbolů událostí se stala dočasná „kartonová katedrála“, postavená po neštěstí japonským architektem Šigeru Banem.

Původní katedrálu zemětřesení napůl zničilo a lidé se dosud přou, zda ji opravit, nebo naopak nechat zbourat. Obnovu katedrály hlasitě obhajuje 85letý Ian Brackenbury Channell, známý jako oficiální čaroděj Nového Zélandu. Jeho podoba s Gandalfem Šedým z Pána prstenů je však prý čistě náhodná.

Do legendární Středozemě se ale přece jen vypravíme. Konkrétně do jedné z mnoha lokací filmového zpracování Tolkienovy trilogie, na Canterbury Plain.

Navštívíme i málo známé skalní útvary Clay Cliffs, připomínající pro změnu poetiku amerických westernů. V průsmyku Arthur’s Pass nás přivítá Lester, svérázný majitel unikátního retro hotelu z dob zlaté horečky.

Podél jezera Pukaki pak vyrazíme k nejvyšší hoře Nového Zélandu: 3724 metrů vysoké Mount Cook, v maorštině nazývané Aoraki.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD
ŽánrDokument