S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem se vypravíme na ostrov vitality a dlouhověkosti, obdařený jedinečnými klimatickými podmínkami, nádhernou přírodou a strhující historií

Jiří Bartoška a Miroslav Donutil nás zavedou na chorvatský ostrov Lošinj. Místo, kterému se přezdívá pro jeho jedinečné klimatické podmínky ostrov vitality a dlouhověkosti. Již po staletí jej proto navštěvuje mnoho osobností z celé Evropy. Centrum ostrova Mali Lošinj se pyšní unikátním muzeem, které bylo zřízeno pro jednu jedinou sochu řeckého atleta Apoxyomena, starou dva tisíce let, jež byla náhodně nalezena belgickým potápěčem v pobřežních vodách ostrova. Městečko vybudované v překrásné zátoce má až lázeňskou atmosféru, kterou dotváří desítky kaváren, laviček a promenáda na nábřeží. Ochutnáme také tradiční lošinjskou specialitu. Navštívíme pěstitele oliv a zručného řemeslníka, který z olivového dřeva vyrábí krásné předměty.

V nejstarším ostrovním městě Veli Lošinj navštívíme lázně, kam se lidé jezdí léčit s dýchacími problémy. A dozvíme se, proč si toto místo zamiloval císař František Josef I. Habsburský.

S průvodcem se podíváme do národního parku Osorčica. Objevíme tajemství stavby tradičních dřevěných lodí. S místním patriotem prozkoumáme tajemné zátoky ostrova i nedaleký ostrov Susak, který nás překvapí krásnými vinicemi, a seznámíme se s jediným vinařem v této lokalitě.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD
ŽánrDokument