S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem pěšky, lodí a hlavně na skútru po nádherném a turisty nezatíženém ostrově, kde se přesto potýkají s velmi prozaickými problémy

Indonéský ostrov Lombok na první pohled působí jako ráj na zemi v tom nejpoetičtějším slova smyslu. Nádherné bílé pláže jsou lemovány dlouhými zástupy zelených palem a úrodná půda poskytuje bohatý zdroj obživy místním obyvatelům – Sasakům. Lombok v překladu znamená chilli, které k ostrovu neodmyslitelně patří. Stejně jako rýžová políčka a chaotická tržiště. Do života Sasaků nahlédneme i na místní svatbě, která dokáže být pěkně hlasitou záležitostí, stejně jako typické lombocké souboje s dřevěnými štíty a ratanovou tyčí zvané Peresean.

Podíváme se i na nedaleký idylický ostrůvek Gili Meno, který se dá pěšky obejít za pár hodin. Vyhledávanou aktivitou většiny příchozích je hlavně potápění. Mořské želvy a pestrobarevné korály jsou lákadlem jak pro potápěče, tak i freedivery. Instruktor Honza Bareš nás vezme na exkurzi do magického světa pod vodní hladinou.

Velkým problémem nejen Lomboku a Gili, ale i celé Indonésie jsou odpadky. Místní se nedokázali vyrovnat s rychlým pokrokem a ještě rychlejším příchodem plastů a s odpadky si neví rady. I přes absenci infrastruktury a tak potřebného know-how si ale dokázali poradit a boj s plastovým morem pomalu začínají otáčet ve svůj prospěch.

Lombok je synonymem nádherné přírody. V období dešťů bohatá fauna ožívá a k životu se probouzí i desítky zdejších vodopádů. Z pláže se vydáme přímo do hor a z úpatí aktivní sopky Rinjani se vydáme na protější, 1700 metrů vysoký kopec Pergasingan. Z ptačí perspektivy totiž ostrov působí ještě magičtějším dojmem.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD
ŽánrDokument