S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za historií, legendami a životem v okolí jezera v zemi pojmenované po kmeni Nikaraů (2017). Režie T. Kábele

Podíváme se po exotických místech jezera, které nese název jako celá země – Nikaragua. Právě tudy kdysi připlouvali korzáři do Střední Ameriky. Již od těch dob si španělští kolonizátoři pohrávali s myšlenkou vytvořit kanál, který by přes jezero Nikaragua spojoval Pacifik s Atlantikem. Do dnešních dob se tak nestalo, a ačkoli čínská společnost nedávno zahájila první výkopové práce, záhy byly ukončeny, protože došly peníze. Dříve obýval jezero a okolí kmen Nikaraů, po kterém tu zbyl nejen název země, ale i záhadné kameny s rytinami, které zamotávají hlavy vědců do dnešních dnů.

Oblast okolo jezera Nikaragua je pro svět zatím víceméně neobjevená a jen hrstka zasvěcených cestovatelů užívá krásy jejího poklidného ducha. Lidé tu stále žijí životem, který při zastavení připomíná pohlednice jak z dob devatenáctého století. Takže i kapitán Morgan, který se snažil zemi dobýt, by ji i po létech poznával. To se o mnohých jiných krajinách říct nedá.

Korzár Morgan ve službách anglické královny dobyl i perlu této země město Granadu. S veslicemi se pod rouškou tmy z Karibiku probil až sem, tváří v tvář nikaragujské domobrany v pevnosti El Castillo, jejíž obránci s takřka holýma rukama vzdorovali nájezdníkům v nehostinných podmínkách. Vítejte na jezeře Nikaragua! Vítejte na jezeře, kde život, historie a legendy splývají v totéž.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 ST HD
ŽánrDokument