S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do česko-rakouského pohraničí za neposlušným stádem, otevíráním vodácké sezóny a za železničními skvosty ukrytými v depech (2012). Režie R. Vašíček

V hlubokém středověku obýval území na dnešní česko-rakouské hranici slovanský kmen Vitorazů, pojmenovaný podle svého knížete Vitorada. Ten nechal v 9. století postavit na horním toku Lužnice hrad. Tak byla zaznamenána první písemná zmínka o Vitorazsku. V oblasti však postupně převládl německý živel a po smrti Přemysla Otakara II. se území stalo součástí Dolních Rakous. Po osmi stoletích, v roce 1920, na základě Saint-Germainské smlouvy se část kraje vrátila znovu do slovanských rukou, tedy do nově vzniklého Československa.

Dnes jde o turisty stále opomíjený kraj, který však ukrývá zajímavosti, na které jinde jen tak nenarazíte. Například v něm můžete objevovat stopy po železné oponě a zaniklých obcích, ptačí ráj ve velké pískovně a obrovské vlakové dílny. Anebo se můžete podívat na skok k sousedům, jejichž příhraniční kraj si na rozdíl od českého Vitorazska zachoval malebný historický ráz.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST AD HD
ŽánrDokument