S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do bohatého daňového ráje Normanských ostrovů u kanálu La Manche, kde se pasou krávy s fajnovými ocásky, pěstují nejlepší brambory a platí půvabné středověké zákony (2006). Režie J. Novák

V kanálu La Manche leží sedm málo známých Normanských ostrovů. Jedním z nich je Jersey. Samostatný stát, který je tzv. britským závislým územím, patří mezi daňové ráje a šedesát procent jeho příjmů tvoří finanční operace. Díky tomu je Jersey jedním z nejbohatších míst naší planety, což dokládá především zdejší autopark.

Své stopy tu zanechali už megalitičtí stavitelé, Keltové, Normané a v neposlední řadě bylo Jersey spolu se sousedními ostrovy jediným britským územím, které během 2. světové války okupovalo nacistické Německo. Z těch dob se tu zachovalo rozsáhlé opevnění. Historie na vás dýchne na každém kroku, ale také se tu pasou známé jerseyské krávy, pěstují nejchutnější brambory, roste gigantická kapusta a koná se tu velký květinový festival. A navíc tu stále platí půvabné středověké zákony, které dnes vzbuzují spíše úsměv.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 ST
ŽánrDokument