Skončit zde může velmi snadno každý z nás. Cesta zpět je ale o mnoho těžší. Portrét Mezinárodního vězeňského společenství, které pomáhá odsouzeným i propuštěným vězňům (2017)

V jejich hledáčku nejsou VIP vězni, které čeká na svobodě rodina a zázemí, ale lidé, které nečeká nikdo a nic. Právě těm hrozí návrat za mříže nejčastěji. Mezinárodní vězeňské společenství (v anglickém originálu Prison Fellowship International) funguje v České republice od roku 2010 a za tu dobu rozjelo několik projektů zaměřených nejen na vězně, ale i na jejich rodiny, především děti, které jsou vlastně jakýmisi neviditelnými oběťmi. Samy trestný čin nespáchaly, přesto nesou tvrdé důsledky. Odloučení, nejistotu, strach a mnohdy chudobu. Právě na tyto děti myslí projekt Andělský strom, díky kterému najdou pod stromečkem od svých rodičů ve vězení krásné dárky.

Oběti a nesouvisející pachatele trestných činů dává dohromady projekt Building Bridges. Každý týden se setkávají tváří v tvář, aby společně mluvili o svých pocitech, aby se pochopili a nakonec si odpustili. Po dobu pěti týdnů si povídají o tom, co udělali nebo co jim způsobil někdo jiný. Pachatelé si mnohdy poprvé uvědomí, že někomu ublížili, v očích obětí se zase démonický zločinec mění ve zlomeného člověka, kterému lze odpustit.

Dnes působí Mezinárodní vězeňské společenství intenzivně ve třech českých věznicích; v Jiřicích, na Pankráci a ve Světlé nad Sázavou. Kromě zmíněných projektů se věnuje také vězňům těsně před jejich propuštěním. Až sedm lidí z deseti se totiž opět po čase vrací za mříže. „Kritické jsou první měsíce po propuštění, proto jim naši dobrovolníci hledají ubytování, práci, pomáhají s vyřizováním dokladů a chodí s nimi na úřady, zdůrazňuje zakladatelka Mezinárodního vězeňského společenství u nás Gabriela Kabátová a dodává: „Hnací silou organizace je především víra. Jsme ekumenické společenství, které spojuje křesťany napříč denominacemi a církev pro nás není elitním náboženským klubem, ale místem, kde musí najít pomoc ti, kteří ji nejvíce potřebují.“

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 ST AD HD