Příběhy Staré radnice

Historie a současnost brněnské památky (1993). Režie K. Fuksa

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Klikněte pro větší obrázek Nachází se v těsné blízkosti Zelného trhu. Na jednom z nejrušnějších míst tehdejšího hlavního města Markrabství moravského. Stojí na tomto místě odpradávna. Dům s věží zde postavili již před polovinou 13. století a město ho získalo do vlastnictví někdy kolem roku 1343. Její podoba se během věku měnila. Ale od 14. století sloužila budova stále témuž účelu. Byla sídlem samosprávy královského města Brna. Tak tomu bylo až do roku 1935. Tehdy bylo rozhodnuto přesídlit Starou radnici do bývalého Zemského domu na Dominikánském náměstí, který byl zrekonstruován pro potřeby městské samosprávy.

Od té doby má Brno vedle Staré radnice i radnici novou, která je dnes sídlem primátora a městské rady. Stará radnice slouží dále potřebám města a je vyhledávanou historickou památkou. Postupně se rozrostla do šířky i do hloubky a dnes sahá od portálu v Radnické ulici, svým zadním traktem až k ulici Mečové.

Před radnicí kypí každodenní život. Občas se zde zastaví skupiny turistů. Stojí před radničním portálem s hlavami hluboce zakloněnými a sledují křivky gotických žeber i dlouhé trny pěti fiál. Jejich štíhlé věžičky směřují přímo k nebi. Až na jednu. Ta prostřední, ta nejvyšší se zcela nečekaně vymkla pravidlům symetrie a směřuje vzhůru nikoliv v přímce, ale v esovité křivce. Tato hříčka umělce z doby pozdní gotiky má svou legendu.

Vypráví o tvůrci portálu staviteli Antonu Pilgramovi, který proklel lakotnou městskou radu, když odmítla zaplatit za hotové dílo. Mistr dokončil stavbu portálu, jak bylo smluveno, ale zaplaceno nedostal. Opustil město v hněvu. Ve chvíli, kdy slova kletby splynula ze rtů stavitelových, se prostřední hrot fiály dosud přímý a rovný náhle zakřivil. Tak je tomu až do našich dnů. Dílo Boží či dílo ďáblovo.

Faktem je, že mistr Pilgram skutečně Brno, ve kterém vytvořil několik svých děl, nakonec opustil. Skutečnou příčinu neznáme. Zlákán patrně bohatou nabídkou, odešel do císařské Vídně. Zde se zapsal jako jeden z posledních stavitelů Svatoštěpánského dómu.

Stopáž29 minut
Rok výroby 1993
 ST 4:3
ŽánrDokument