Jak se opravuje nejvýše položený český hrad, středověká tvrz, vodní mlýn nebo nádherný zámecký skvost? Miroslav Vladyka v dokumentárním cyklu objevuje příběhy památek, které málem zmizely z mapy, tentokrát v Karlovarském kraji. Režie A. Sirotková

Obsah dílu

Přehrát vše

Vítkův hrádek

Vítkův Hrádek byl založen v polovině 13. století Vítkem z Krumlova. Po vymření krumlovské větve Vítkovců přešel hrad v roce 1302 do vlastnictví Rožmberků. Ti vlastnili hrad 3 století. V roce 1602 ho prodali císaři Rudolfu II. Krátce poté přechází hrad do vlastnictví štýrského rodu Eggenbergů. Na začátku 18. století ho získávají knížata ze Schwarzenberku, kterým patří až do roku 1945. Od roku 1948 až do roku 1989 byl Vítkův Hrádek využíván armádou jako hláska protivzdušné obrany a normální smrtelník se k němu nedostal. Tehdy, i řadu let potom, nezadržitelně chátral. Všechno se změnilo až ve chvíli, kdy se do místa zamiloval Miroslav Kovačičin a kdy Občanské sdružení Vítkův Hrádek začíná s rozsáhlou rekonstrukcí. Je to prý nejvýše položený hrad v České republice. Asi na tom něco bude, protože výhledy odtud jsou opravdu úžasné.


Středověká tvrz v Drslavicích

Vesnice Drslavice je písemně doložena na sklonku 14. století, zřejmě ale vznikla nejméně o dvě století dříve. První písemná zmínka z roku 1384 se vztahuje k Petru a Janu z Rožmberka. Vystřídalo se tady mnoho majitelů. Vladykové z Újezda, kteří měli před rokem 1479 drobnou válku s pasovským biskupem, Volf Vindar z Muranu nebo Vilém a Petr Vokovi. V polovině 17. století je prodána krumlovskému vévodovi, knížeti Janu Oldřichovi z Eggenbergu. O 150 let později byly všechny objekty dvora rozděleny na malé obytné díly a rozprodány poddaným. Nejstarší část tvrze byla ponechána v panském vlastnictví. Až v roce 1931 prodala správa vimperského velkostatku tuto část tvrze Josefu a Marii Švejdovým.

Po roce 1948 začal tvrz z větší části neoprávněně užívat stát, přestože 5 rodin nadále tvrz vlastnilo. 40 let špatného zacházení udělalo své. Materiál z tvrze se používal na stavby kravínů a několik set let staré trámy sloužily jako palivo. Až do roku 1994, kdy tvrz odkoupil od ostatních spolumajitelů, vnuk Josefa a Marie Švejdových, Zdeněk Švejda.


Holubovský mlýn

Tenhle mlýn postavili sedláci sdružení do družstva na začátku 20. století. Dnes je to tu krásné, ale ještě nedávno to byl dům hrůzy. Holubovský mlýn leží u Křemžského potoka pod Kletí, nejvyšší horou CHKO Blanský les. Areál původně renesančního mlýna v Holubově je vzácně zachovanou připomínkou místního rozvoje mlynářství od 16. do 20. století. Mlelo se tady už za Rožmberků, v majetku českokrumlovského panství je zmiňován již roku 1600.

V následujících staletích se areál dále upravoval a rozšiřoval. Mlýn, tak jo ho vidíme dnes, zbudovali sedláci s mlynářem v roce 1913. Mnoho let tady hospodařili socialističtí družstevníci a ještě nedávno to tady podle toho vypadalo. Po polovině 50. let minulého století totiž převzalo znárodněné budovy mlýna Jednotné zemědělské družstvo Křemže, které jej až do 90. let využívalo jako sklad obilí. Poté zůstal areál prázdný a neudržovaný.

A pustnul a pustnul až do roku 2014, kdy ho objevil Pavel Šíma s rodinou. Mlýn byl ve špatném stavu snad ve všech ohledech, ale postupně ožívá. A to nejen jako zajímavá památka, kde je možné poznávat, jak lidé kdysi žili, ale také jako technický skvost. Řada mlynářských strojů a zařízení je funkčních. Nový majitel opravil i náhon a funguje tady malá vodní elektrárna. Pavel Šíma strojům rozumí a na mlýně je to vidět.


Zámek Mitrowicz

Kousek od soutoku Lužnice s Vltavou najdete tenhle nádherný zámek. Jmenuje se Mitorwicz a prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Jednou z jeho zajímavostí je, že k němu můžete přijet po vodě. Původně to byl jen poplužní dvůr a krčma. Tenhle majetek získal Adam Čabelický ze Soutic a roku 1565 si tady postavil nevelké šlechtické sídlo v renesančním slohu. Majitelé tohoto panství se často střídali. V roce 1704 přišel statek do dražby a dostal se do vlastnictví hraběte Františka Wratislava z Mitrowicz, s jehož rodinou zůstal potom spojován po staletí.

Rod Wratislavů z Mitrowicz původní tvrz proměňoval v pohodlné sídlo. Postupně přistavěli např. kapli, jejíž interiér je bohatě zdobený freskami. Největší je na stropě a zobrazuje Pannu Marii se svatou Trojicí. Rod Wratislavů z Mitrowicz a Schoenfeldu vymřel po meči. Dalším majitelům byl zámek ve 40. letech minulého století znárodněn.

Po roce 1989 ho získaly dědičky posledních majitelů a majetek po částech rozprodaly. Od roku 2008 je ve vlastnictví společnosti Mitrowicz. Noví majitelé se pustili do rozsáhlé rekonstrukce Koná se tady řada akcí, zámek je hojně navštěvován. Jeho duší je pan Michal Bedřich.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD
ŽánrDokument