Jak se opravuje větrný mlýn nebo parostrojní pivovar? Miroslav Vladyka v dokumentárním cyklu objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát ve středních Čechách. Režie P. Všelichová

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Radim

Původní tvrz se před staletími změnila v zámek a postupně se tady vystřídala celá řada těch nejvýznamnějších šlechtických rodů z českých zemí. Potom přišly komunistické časy a zámek to málem nepřežil. Ale dnes, je to jiná písnička... Zámek Radim, postavený v roce 1610, je ve své zachovalé podobě jednou z nejnázornějších ukázek renesančního venkovského sídla střední šlechty. Je výjimečný ojedinělou architekturou saské renesance.

Postavit si jej nechal Karel Záruba z Hustířan. Mezi další majitele zámku patřily významné rody, jako např. Valdštejnové, Šternberkové, Pálffyové nebo Lichtenštejnové. Zámek je vybaven výjimečným renesančním mobiliářem, dovezeným z jižní Itálie, Francie, a jiných, hlavně evropských zemí. Zámeckým pánem je pan Bohuslav Opatrný.


Historický rodinný dům v Kutné Hoře

Památkově chráněný dům se před lety rozhodli zachránit manželé Mocovi. Dům je na dohled od Chrámu svaté Barbory. Byla to vlastně čtvrť, kde žili ti nejchudší. Přímo kolem domu vede naučná stezka. Situaci, kdy se lidé rozhodnou si pořídit památku, opravit ji a žít v ní, považují památkáři za výjimečnou. Z památkově chráněných center měst lidé kvůli davům turistů spíše mizí. Manželé Mocovi si ale vybrali jinou cestu.


Větrný mlýn Vrátno

Na kraji Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko stojí mlýn, který mnoho let chátral. Je v magickém místě, z jeho horních oken je vidět Ralsko, Bezděz, Ještěd, Krkonoše. Větrný mlýn holandského typu pochází z roku 1870. Provoz v něm byl ukončen v roce 1923 a v roce 2015 jej koupil v dezolátním stavu Aleš Křemen, který začal s jeho rekonstrukcí. Aleš Křemen objevil prý mlýn z letadla a už kdysi dávno se do něj zamiloval.

Aleš Křemen se ale se svojí partnerkou nevěnuje jen mlýnu. Hledají také křížky a opravují Boží muka.


Parostrojní pivovar v Lobči

V České republice je několik památkově chráněných pivovarů, my jsme si vybrali tento, protože jeho současní majitelé podle památkářů velmi důsledně dbají na to, aby zachovali vše podstatné, co má smysl památkově chránit. Pivovar je populárním cílem milovníků piva i historie. Nebýt Pavla Prouzy a jeho rodiny, tak tomu tak není.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD
ŽánrDokument