Jak se opravuje středověká tvrz nebo vojenská pevnost v hanácké metropoli? Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát v Olomouckém kraji. Režie P. Všelichová

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Skalička

Zámek byl ve starých listinách označován jako tvrz, rytířské sídlo, staré rytířské sídlo, zámeček nebo panský zámek. Ještě před pár lety ale zámek rozhodně nevypadal tak jako dnes. Začalo se to měnit, až když si ho pořídili Patrik Petrík a Kamil Pilka. Nebyla to sice ruina, ale nebyl v dobrém stavu.

První zmínka o zámku ve Skaličce pochází z poloviny 17. století, kdy tehdejší majitel přijímá od olomouckého biskupa lénem tvrz a dědinu Skalička. Dnes je opravená budova zámku památkou. Konají se tady koncerty, výstavy, umělecká sympozia a společenské akce. Část expozice je věnovaná historii zámku. Za prohlídku stojí také zámecký park.


Renesanční tvrz v Podolí

Na dohled od Litovelského Pomoraví, kousek od Mohelnice je vesnice s romantickým názvem Podolí. Kousek od návsi stála ještě nedávno dost ošklivá ruina. Přesněji řečeno tahle renesanční tvrz ze 16. století tady už vlastně skoro nestála. Potkal ji osud jako mnoho jiných podobných památek. Po roce 1948 tady byl sklad tehdejšího JZD a později Svazarmu. Přitom se jedná o opravdový skvost, který se před časem rozhodl zachránit Pavel David. Nový majitel říká, že je dobře, že se tehdy nic neopravovalo, protože by fresky, které jsou uvnitř, tehdejší dělníci pravděpodobně otloukli anebo na ně natáhli novou omítku.


Sušárna chmele v Odrlicích

Samostatnou kapitolou zemědělských úspěchů na Hané je pěstování chmele. Ve vesnici Odrlice opravují zajímavou památku, a to unikátní sušárnu chmele. Jedná se o jedinou dochovanou samostatnou sušárnu chmele v Česku postavenou z nepálených cihel. Tahle výjimečná stavba je památkou od roku 2011 a hlavní postavou, která se památku snaží vzkřísit, je opravdová Hanačka Eliška Dostálová.


Korunní pevnůstka

Je to jeden z mála dochovaných pevnostních objektů, který byl součástí původního bastionového opevnění Olomouce. Je předsunuta před středověké městské hradby a od historického jádra města ji odděluje Mlýnský potok. Největší raritou Korunní pevnůstky je barokní prachárna, vybudovaná v roce 1758. Svému účelu sloužila velmi dobře, proto nebyla později výrazněji upravována. V posledních letech se dočkala velké rekonstrukce. Dnes je tady stálá expozice o časech vojenské slávy pevnosti.

Jedním z lákadel je model historické Olomouce, kterou návštěvníci najdou v patře prachárny. V areálu se konají koncerty a nejrůznější akce. Jedním z lidí, kteří se zasloužili o to, že Korunní pevnůstka je dnes tak krásná, je Markéta Záleská.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 ST AD HD
ŽánrDokument