Jak se zachraňuje unikátní věž, které se říká Zauhlovačka? Anebo jak se buduje muzeum ozubnicové dráhy? Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát v Libereckém kraji. Režie A. Sirotková

Obsah dílu

Přehrát vše

Památná lípa a hostinec v Trávníčku

Trávníček je nevelká vesnice v romantickém údolí u Českého dubu. V obci stojí pár památkově chráněných dřevěnek. Vesnici si vyhlédla parta mladých lidí, kteří si říkají Dubáci, a kteří se snaží postupně křísit to, co kdysi fungovalo, mělo svůj smysl, význam a vlastně i řád.


Muzeum ozubnicové dráhy Kořenov

Členové sdružení Zubačka si před mnoha lety zamilovali zaniklou ozubnicovou dráhu, která byla technickým unikátem. Sdružení postupně opravilo výtopnu, točnu, stará se o řadu lokomotiv a vagónů. Výtopna v Kořenově společně s točnou byly rekonstruovány v roce 2016. Výtopna je veřejnosti přístupná v rámci prohlídek Muzea ozubnicové dráhy nebo při zvláštních jízdách na zubačce.


Věž Zauhlovačka ve Vratislavicích

Věž se nachází v areálu bývalé továrny na koberce. Byla postavena v letech 1916–1918. Stavbu projektoval vídeňský architekt Leopold Bauer. Věž vysoká 60 metrů a má 3 podlaží a vyhlídkovou terasu. V přízemí byla strojovna, nad ní dva zásobníky na uhlí a nahoře vodojemy. Věž ztratila svou původní funkci v roce 1970, kdy se začalo topit mazutem. Věž se snaží zrekonstruovat spolek pojmenovaný Avantgard, který ji chce přeměnit na kulturní centrum Zauhlovačka. Plánuje se pořádání koncertů, přednášek a výstav. Zároveň by měla věž sloužit jako rozhledna.


Jizerskohorské technické muzeum

V Bílém Potoce pod Smrkem Pavel Šercl se svým otcem a později i se svou ženou vybudoval něco, co byste tady čekali asi jen těžko. V areálu továrny, tedy přesněji staré přádelny, odkud se vozila příze třeba do Persie, dnes najdete unikátní technické muzeum. A kdo by čekal, že se muzeum věnuje jen textilní tradici, bude překvapen. Velká část areálu je totiž zasvěcena leteckým motorům a motorům obecně.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 ST AD HD
ŽánrDokument