Jak se opravuje historická tančírna nebo kostel, který byl určený k demolici? Mirek Vladyka v novém dokumentárním cyklu objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát na Osoblažsku a v Rychlebských horách. Režie P. Všelichová

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Slezské Rudoltice

Ještě nedávno nebyl tenhle krásný zámek skrz stromy skoro vidět. Někdy kolem roku 2010 se starosta a parta místních rozhodli, že památku zachrání. Bylo to docela velké sousto pro tak malou obec, ale daří se. A dá se říci, že je v této chvíli zámek asi největším lákadlem tohoto kraje.

Menší renesanční zámek postavili Fulštejnové v letech 1548–1565. Nejslavnější časy zámek zažil v 18. století, kdy se mu říkalo slezské Versailles. Tehdy zámek i park hýčkal hrabě Albert z rodu Hodiců. Rudoltický zámek přestavěný v barokním stylu se stal jedním z kulturních center Slezska. Hrálo se tady divadlo, měli zámeckou kapelu. Zámek později vystřídal řadu majitelů a jeho poledním soukromým majitelem byl údajně koňský handlíř. Ale potom bylo ještě hůř...


Kostel sv. Jiří v Pelhřimovech

Ivo Dokoupil s partou kamarádů opravuje starý gotický kostel v Pelhřimovech nedaleko Slezských Rudoltic. Vesnice leží přímo na hraničním potoce a na české straně se z něj zachovala právě jen zřícenina kostela. Dnes už má kostel ukrytý v hustém lese novou střechu, věž i zvonici, a Ivo Dokoupil počítá s tím, že tady jednou bude místo vhodné k setkávání místních i přespolních, Čechů, Poláků i Němců. Ale cesta k tomu, aby tohle místo začalo vstávat z popela, byla dlouhá.

Kostel stál v Pelhřimovech již někdy v 3. čtvrtině 13. století a byl zasvěcen sv. Jiří. Byl kostelem farním, k němuž patřila také nedaleká ves Piskořov. Sloužil tedy několik staletí. Měl dva zvony, varhany, prostě všechno, co má kostel mít. Až do roku 1945, kdy obec, stejně jako mnoho jiných v Sudetech, prakticky osiřela. Přestal sloužit svému účelu a chátral. Teprve až po roce 2000 se záchrany kostela ujímá Hnutí Duha Jeseníky a v rámci studentských letních táborů upravuje okolí kostela a hřbitova. Ostravsko-opavské biskupství nakonec kostel tomuto hnutí daruje. Jedním z posledních objevů jsou unikátní fresky ukryté pod malbami.


Kaplička na Zálesí

Kaplička v Zálesí u Javorníka je posledním sakrálním bodem v krajině, který v Zálesí zůstal po původním obyvatelstvu. Dnes je malinkou a milou galerií. Je to intimní prostor, do kterého se vejdou jedna až dvě osoby. Duší tohoto magického místa je Zdeňka Morávková.


Tančírna v Račím údolí

Secesní tančírnu nechal v letech 1906–1907 postavit vratislavský biskup kardinál Georg Kopp. Podle něj získala tančírna i jméno – Georgshalle. Lidé z okolí přicházeli ve svátečních šatech a tancovali až do rána. Ale po roce 1945 Sudety zpustly a už nějak neměl kdo tančit. Kolem tančírny je i pozoruhodný park, kde roste řada zajímavých stromů, vzácné jsou třeba 4 exempláře jedlovce kanadského. V 90. letech minulého století se začalo mluvit o tom, že by si tančírna i park zasloužily, aby byly vyhlášeny kulturní památkou. V roce 2007 se majitelem stává obec Bernartice a tančírně velmi zvolna začínají nové časy.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD
ŽánrDokument