Jak se žije s vojenskou pevností v srdci? Jak se kdysi vyráběly cihly? Anebo jak se opravuje stará roubenka? Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát ve východních Čechách. Režie P. Všelichová

Obsah dílu

Přehrát vše

Pevnost Josefov

Pevnost Josefov je unikátní architektonické dílo, jehož základní kámen byl položen v roce 1780. Během 10 let spolykalo pevnostní staveniště asi 360 milionů cihel. Vystřídalo se tady 12 tis. dělníků. Velkolepá stavba ovlivnila i místní krajinu, třeba řeky Labe a Metuje byly zregulovány, přehrazeny a jejich soutok posunut o 700 metrů dál po proudu. Mimořádnou roli na záchraně této unikátní památky má spolek Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin číslo 14.


Kruhová cihelna v Šárovcově Lhotě

V Šárovcově Lhotě stojí pozoruhodná technická památka. Jedná se o unikátní kruhovou cihelnu. Najdete ji snadno, protože už z dálky je vidět 40 metrů vysoký komín. Ten je přirozenou dominantou vesnice, která nemá kostel. Budova v minulosti patřila hraběti Augustu Merveldtovi, který ji nechal v roce 1921 postavit podle plánů Theodora Kleina. Majitelem i záchráncem cihelny v Šárovcově Lhotě je Martin Pour. Výsledkem jeho snažení by měl být technický skanzen se zaměřením na cihlářství. Už dnes si lze v autentickém prostředí prohlédnout stálou expozici o historii cihlářství, sbírku starých značených cihel a tašek nebo kopie původních výkresů pro výstavbu cihelny. Důležité také je, že tahle památka žije nejrůznějšími dobrodružstvími.


Roubenka a škola v Radimi

V Radimi u Jičína se podíváme na několik krásných roubenek, které jsou opravené hlavně díky chalupářům. Třeba v Radimi-Studeňanech je několik opravdových skvostů lidové architektury. Žilo tady hodně bohatých statkářů, proto jsou některé roubenky a roubené statky opravdu výstavní. Radimská část Studeňany je dnes slavná díky malíři Josefu Váchalovi, který tady žil se svou družkou výtvarnici Annou Mackovou od začátku II. světové války až do své smrti v roce 1969. Dnes tady má malé muzeum. Roubenky ale nezachraňují jen chalupáři. Třeba v Radimi u Jičína je to i obec. Především starostka Zdeňka Brixová, která staré stavby miluje a dává jim nový život.


Pevnost Stachelberg

Pevnost Stachelberg je jednou z nejzajímavějších česko-polských, dříve česko-německých hranic. My se tam podíváme, ale pozor. Sejdeme hlouběji, než by se odtud mohlo zdát. Pevnost Stachelberg, pro kterou se používal také český název Ježová hora, je největší dělostřeleckou tvrzí v Čechách a byla v letech 1937 až 1938 budována jako součást stálého československého opevnění. Jedná se o jeden ze tří největších pěchotních srubů československé pevnostní výstavby. Tvrz je unikátní z několika důvodů, především kvůli mimořádnému podzemnímu labyrintu. O tvrz pečuje spolek Stachelberg.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 ST AD HD
ŽánrDokument