Jak se obnovují unikátní kapličky nebo zachraňuje vzácná stodola či rozlehlý a krásný statek? Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát na Vysočině. Režie P. Všelichová

Obsah dílu

Přehrát vše

Schlesingerova kaple

Schlesingerova kaplička byla postavena díky tomu, že manželka pana Schlesingera oslepla, selhaly všechny lékařské metody. Ona se obrátila na Pannu Marii Pomocnici a ve snu se jí zjevila a řekla jí: Běž do lesa, kde najdeš pramen a potírej si vodou oči. Pij tu vodu. A opravdu se tak stalo. Až tato léčivá voda paní Schlesingerovou uzdravila. A tak její manžel na památku Panny Marie Pomocnice postavil tuto kapličku.


Statek v Trstěnicích

V Trstěnicích žije nejstarší syn rodiny Kmoškových Vojtěch. Koupil rozlehlý statek a hned se pustil do jeho záchrany. Jednak proto, aby vypadal tak jako dřív, a také proto, aby se mu na něm krásně a dobře žilo. A aby toho neměl málo, pustil se také do opravy stodoly s doškovou střechou. Památkáři v původním místě stodolu rozebrali a přivezli ji do Chmelíku k rekonstrukci.


Statek v Telecí

V Telecí, vesnici plné venkovské architektury, stojí Roušarův statek a jeho majitel se o chalupu stará tak dobře, že byl statek v roce 2014 prohlášen národní kulturní památkou. Asi tak před 40 lety koupil tento statek pan Milan Sečkař se svou paní. Pak na něm pracovali a v roce 2014 se stal národní kulturní památkou.


Killerova kaple

Kaple vznikla díky takové nešťastné náhodě, která naštěstí dopadla dobře. Když sedlák se svými čeledíny a chlapy v rodině kácel nějakou část lesa tady poblíž kapličky, tak jim hospodyně nesla svačinu nebo oběd, to už se dneska přesně neví. Ale v kronice je napsáno, že když přicházela, tak zrovna pokáceli obrovský strom a spadlo to tak nešťastně, že byla zrovna v trase toho stromu. Ale tou šťastnou náhodou bylo to, že vyvázla bez zranění.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 ST AD HD
ŽánrDokument