Romantická zřícenina Vikštejn, starobylý klášter nebo torzo unikátní vojenské pevnosti Šance. Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát ve Slezsku. Režie P. Všelichová

Obsah dílu

Přehrát vše

Zřícenina hradu Vikštejn

Hrad Vikštejn vznikl na vysokém skalnatém vrchu nad řekou Moravicí asi v polovině 13. století a jméno dostal podle svého legendárního zakladatele Vítka z Kravař. Hrad sloužil k ochraně jižní části Opavského knížectví.

Kdo se vypraví nad Vikštejn, který je kulturní památkou, může si být jistý, že ho čekají i jiné zajímavosti než rozlehlá zřícenina. Jednou z nich je Roderichova kaple. Kaplička bývala původně dřevěná. Později v 18. století u ní byla dokonce poustevna.

Majitelé panství ji udržovali a naposledy ji asi před 80 lety opravila hrabata Razumovští. Roderichovu kapli pomáhají oživit manželé Skalíkovi, kteří už pár let usilují o obnovu zajímavých objektů ve svém okolí.


Kapucínský klášter ve Fulneku

Klíčovou roli při opravě fulneckého kostela sv. Josefa a kapucínského kláštera hraje Muzeum Novojičínska, které má s kostelem i klášterem velké plány, a spolek Comenius.


Vodní mlýn v Loučkách u Oder

V Loučkách u Oder stojí velký vodní mlýn. Obilí se tady mlelo od 16. století. V 50. letech minulého století se vodní kolo zastavilo a mlýn roky chátral. Ale dnes je všechno jinak. Mlýn ožívá díky manželům Královým, kteří ho dávají postupně dohromady. Paní Věra je totiž potomkem slavného mlynářského rodu, kterému mlýn v minulosti patřil. Dnes to tu dýchá starodávnou atmosférou a fortelem starých mlynářských mistrů.


Vojenská pevnost Šance

Obranné valy zvané Šance vznikly, aby zabránily vpádu Turků a Tatarů. Půdorys pevnosti tvořil tvar hvězdy a dodnes je to v krajině poznat. Z kdysi mohutné pevnosti se však do dnešních dnů zachovaly pouze zbytky bývalých příkopů, valů a hradeb a také náznaky bastionů a vojenských budov. Ještě onedávna se celá pevnost doslova ztrácela před očima,až se unikátnímu místu začali věnovat lidé, kterým osud této památky není lhostejný. Založili sdružení Šance pro šanci a dnes jsou hlavními hybateli záchrany tohoto historického i krajinářského klenotu. Jedním z nich je historik Martin Krůl.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 ST AD HD
ŽánrDokument