Šamilova svatá válka
Na podzim roku 1832 se mladý muž zvaný Šamil nacházel na hranici života a smrti. Hruď měl probodnutou bajonetem a jeho rodnou zemi dobyli Rusové. V horské skrýši ho pak jeho žena ošetřovala. Bylo to asi jeho nejšťastnější období. Jednoho dne se ho však zeptala: "Jak dlouho tu budeš ještě polehávat, když tě tví lidé potřebují?" Avar Šamil se pak stal jedním z největších islámských válečníků.
Boj Čečenska za nezávislost je jedním z nejdelších konfliktů v historii. Dnes se však ve jménu boje za svobodu někteří Čečenci dopouštějí teroristických činů. Možná k tomu přispěl vliv muslimského hrdiny - teroristy Usámy Bin Ládina bojujícího proti "Západní civilizaci" všemi prostředky. Čečensko-ruský konflikt je však mnohem starší - trvá již téměř dvě století.
Tento film je především o Imámu Šamilovi - vojenském vůdci, který před 150 lety jako první vedl Čečence ve svaté válce proti Rusku. Historie Šamilova boje nám pomůže pochopit, proč se dějiny jednoho z nejkrvavějších světových konfliktů stále opakují. Šamilův příběh se stal legendou, která dodnes utvrzuje mnoho Čečenců v boji se zbraní v ruce za národní nezávislost. A jak se zdá, někteří Čečenci i nadále budou používat jakékoli prostředky k dosažení svých cílů. Rusové dál budou pokračovat v násilném udržení sféry vlivu a povedou válku, kterou nikdy nemohou zcela vyhrát.
Kavkaz leží na hranici Evropy a Asie - mezi říšemi dříve světového významu Ruskem, Tureckem a Íránem. Hory jsou domovem mnoha národů a národnostních skupin včetně Čečenců. Po generace tu hledali lidé útočiště hluboko v kavkazských horách, kde si daleko od civilizace stavěli a opevňovali vesnice. Rusové, kteří chtěli rozšířit své přístupy do Asie, oblast napadli. Od doby, kdy povstal Imám Šamil, pozvedli Čečenci zbraně proti Rusku nejméně dvanáctkrát. Naposledy ruská armáda převzala kontrolu nad hlavním městem Čečenska Grozným jen za cenu jeho zpustošení a proměnění v trosky. Přestože Rusko například Gruzii a Ázerbajdžánu poskytlo po zániku Sovětského svazu úplnou nezávislost, Čečensku ne. Čečenská republika je stále součástí Ruské federace. Rusko si chce zachovat přístup k velkým zásobám ropy v kavkazské oblasti, a tak zavádí své federální pořádky v oblasti, kterou považuje jen za autonomní ruskou republiku.
Vydat se po stopách Imáma Šamila je v posledních letech nebezpečné. Imám Šamil se narodil jako Avar - příslušník jednoho z nejbojovnějších kmenů na Kavkaze. Názorově dozrál v boji proti Rusům, kteří v 19. století okupovali jeho domovinu. Byl ještě velmi mladý, když Šamila zvolili muslimským vůdcem oblasti, která dnes zahrnuje Čečenskou republiku, Dagestán a severní část Ázerbajdžánu. Šamil založil jakýsi první stát muslimů v kavkazské oblasti a dokázal ho úspěšně bránit. Stmelil své spolubojovníky a vytvořil z nich fanatickou bojovou sílu, která už před 150 lety terorizovala Rusko krvavými přepady, únosy a sebevražednými misemi. Když Šamil po čtyřiceti letech nepřetržitého válčení v roce 1859 konečně kapituloval, Londýnské Timesy ho nazvaly největším bojovníkem všech dob.
Odborným poradcem české verze dokumentu byla novinářka Petra Procházková.