Unikátní rekonstruovaný záznam prvního přímého přenosu ankety vyhlášené časopisem Mladý svět o nejpopulárnější zpěvačky a zpěváky roku 1966. Moderuje D. Vostřel. Účinkují: K. Gott, M. Kubišová, H. Vondráčková, W. Matuška, E. Pilarová, V. Neckář a další. Hrají Taneční orchestr Čs. rozhlasu s dirigenty K. Krautgartnerem a J. Vobrubou a skupina divadla Apollo. Režie I. Paukert

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Habent sua fata libelli – Knihy mají svůj osud, říká známé latinské přísloví. Ale svůj osud mají i filmové pásy, a tak se podařilo zachránit pod podlahou Měšťanské besedy, kde kdysi sídlila Československá televize, záznam přímého přenosu Zlatého slavíka v roce 1966. Pořad se vysílal po vyhodnocení známé populární ankety v přímém přenosu v sobotu 18. února 1967 z Národního domu na Smíchově. Pět nejúspěšnějších zpěváků a zpěvaček uváděl tehdy vtipným komentářem Darek Vostřel (*9. 1. 1929 – †4. 11. 1992). Jak se ocitl záznam na inkriminovaném místě, není známo. Důvod byl patrně politický, protože po okupaci naší země vojsky Varšavského paktu v srpnu 1968 se ocitla jedna z hlavních laureátek – Marta Kubišová (Zlatá slavice 1966) v nemilosti a spolu s ní také emigrant Karel Krautgartner (*20. 7. 1922 – †20. 9. 1982). Drahocenný pás před ničivou rukou normalizačního cenzora zachránil zřejmě pohotový technik či pracovník videotéky. Dlouho ztracený záznam přímého přenosu byl v roce 2016 nalezen v soukromé sbírce a zrekonstruován do stávající podoby.

Helena Vondráčková (3. místo) zde zpívá píseň Chytila jsem na pasece motýlka, Václav Neckář proslulé Ša-la-la-la-lí, Eva Pilarová (2. místo) kvůli hlasové indispozici převzala pouze diplom, zato Waldemar Matuška zazpíval hned dvě písně se Smíšeným sborem Lubomíra Pánka. Zlatými slavíky se stali Marta Kubišová a Karel Gott, který ještě převzal Zlatou desku Supraphonu za nejvíce prodaných gramofonových desek v roce 1966.

Stopáž80 minut
Rok výroby 1967
 ST čb 4:3
ŽánrHudba