Koncert z Národního domu na Vinohradech (2004). Orchestr G. Broma diriguje V. Valovič, spoluúčinkují T. Lenský – zpěv a J. Whigham – trombon. Režie R. Vodrážka

Velké swingové a taneční kapely byly vždycky významnou součástí české a slovenské hudební tradice i společenského života. O stálé oblibě této muziky svědčí mimořádný zájem o koncerty každoročního Festivalu swingové hudby, který se koná v Národním domě KDŽ na Vinohradech.

Opravdu významného uznání v mezinárodním měřítku se dostalo v šedesátých letech dvěma českým big bandům – Tanečnímu orchestru Československého rozhlasu a Orchestru Gustava Broma. Oba ansámbly figurovaly na předních místech žebříčků ankety nejuznávanějšího jazzového periodika, časopisu Down beat. V tomto pořadu se v centru pozornosti ocitá především „swingová éra“ Orchestru Gustava Broma, kterou výrazně ovlivnila řada zpěváků a instrumentalistů – mj. Věra Racková, Milan Směták, Jarmila Veselá, Helena Blehárová, Jaromír Hnilička, Josef Audes, Tibor Lenský, Cyril Zeleňák a v neposlední řadě sám Gustav Brom. Uměleckým šéfem Orchestru Gustava Broma se po smrti zakládajícího kapelníka stal bratislavský dirigent Vlado Valovič, jenž se snaží ze všech sil udržet pohromadě „Swingovou říši Velkomoravskou“, ve které bez jakýchkoliv náznaků xenofobie působí instrumentalisté z Brna, Prahy i Bratislavy. Průvodce pořadem Aleš Benda hovoří mezi skladbami mj. s Jaromírem Hniličkou o swingové éře za života Gustava Broma.

Stopáž47 minut
Rok výroby 2004
ŽánrHudba