Dokument o legendárním českém dirigentovi a skladateli.
Účinkují: R. Kubelík, M. Kubelík, E. Kubelíková, D. Barenboim, A. Scharf, H. Fogel a další. Režie R. Moritz.

Dokumentární pořad Reinera Moritze je věnován osobnosti, životu a tvůrčí činnosti legendárního českého dirigenta a skladatele Rafaela Kubelíka, který značnou část svého života prožil v emigraci na Západě. Byl synem neméně proslulého českého hudebníka světového renomé, houslisty Jana Kubelíka, který byl nejen jeho rádcem a učitelem, ale - podle dirigentových slov - také "malým bohem", jehož zásluhou se stal tím, čím se stal.

Rafael Kubelík začal svou uměleckou dráhu v roce 1939 v brněnské opeře a poté, v roce 1942, když onemocněl Václav Talich, se stal dirigentem České filharmonie. Po únorovém komunistickém puči jako svobodomyslný a svobodymilovný člověk opustil se svou první ženou Lálou a tehdy ještě malým synkem Martinem vlast, aby pak v emigraci prožil vrcholná léta své umělecké dráhy. Dirigoval v londýnské Covent Garden, v Metropolitní opeře v New Yorku a spolupracoval prakticky se všemi významnými symfonickými orchestry na celém světě. Několik let byl ředitelem Chicagského symfonického orchestru a značnou část svého života prožil jako šéfdirigent Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu, se kterým natočil i řadu dnes už legendárních gramofonových desek. Po sametové revoluci okamžitě přijel do Prahy, která ho nadšeně přivítala a jeho zásluhy o českou hudbu v zahraničí ocenila mimo jiné i udělením čestného doktorátu. V roce 1990 dirigoval na zahajovacím koncertu Pražského jara Smetanovu Mou vlast, a to i navzdory zdravotním potížím, které ho již tehdy velmi sužovaly. S Českou filharmonií ještě podnikl i turné do Japonska, kde řídil svůj poslední koncert.

Tvůrci filmu nám nabízejí řadu zajímavých rozhovorů a výpovědí samotného Rafaela Kubelíka a také několik kratších ukázek jeho dirigentského a skladatelského umění. Dominující jsou však výpovědi a vzpomínky Kubelíkových přátel a spolupracovníků - např. světoznámého klavíristy a dirigenta Daniela Barenboima - a především jeho nejbližších: druhé manželky Elsie a syna z prvního manželství prof. Martina Kubelíka.

Pro vysílání v České televizi byl dokument opatřen českými titulky, aby byla co nejvíce zachována autenticita projevu všech hovořících.

Napište nám