Radomír Švec, představitel patologa: Mystika mi byla velice blízká v jakémkoli umělecké či vědním oboru

V Labyrintu patříte ke stálicím. Jak se Vám tentokrát naskakovalo do stejného vlaku?

Do skvěle rozjetého vlaku se naskakuje vždycky dobře, zvláště v případě, kdy nastupujete již potřetí a štáb je naprosto sehraná skvělá parta. Navíc scénář této třetí řady byl možná úplně nejlepší, takže paráda!

Může Vás, jako patologa, kterého v seriálu hrajete, ještě nějaký případ překvapit? Brutality a násilí už bylo tolik…

Opravdu se zdá, že za poslední tři řady seriálu se v okolí Brna stalo neskutečné množství vražd. Vidíte, a to se říká, že Brno je oáza klidu a pohody! Ale vážně. Máte pravdu, viděl jsem toho už hodně a vzhledem k brutalitě a rituálním okolnostem většiny těch případů už by mě asi, tedy coby filmového patologa, mohlo překvapit máloco.

Jak se herec připravuje na profesi patologa?

Konzultoval jsem roli s několika kamarády lékaři, kteří mně vesměs řekli to samé, tedy, že oběť prohlédnu a nechám ji odvézt do mrazáku. Ano, práce patologa, přesněji řečeno soudního lékaře, na místě není složitá. Je to takové to základní orientační ohledání. Ta složitější a detailnější práce přichází samozřejmě na sále. Během natáčení mně neustále byli v zádech skuteční odborníci a profesionálové ve svém oboru, kteří mi vždy poradili tak, abych prováděl své úkony skutečně pravdivě a autenticky. A za to jim patří velký dík.

Je Vám téma mystických kriminálek blízké, jste jejich čtenářem?

Klikněte pro větší obrázek Tak napůl. Mystika mi byla vždy velice blízká v jakémkoli uměleckém či vědním oboru. Detektivky jsem spíše sledoval v televizi a jejich velkým aktivním čtenářem jsem nikdy nebyl. Ale jejich spojení právě s mystikou, pokud se to příliš nepřepískne, je pro mě úžasně přitažlivý žánr.

Přemýšlel jste po přečtení scénáře nebo při natáčení o tom, zda je možné, aby se takové události, které Labyrint 3 přináší, opravdu staly?

Přemýšlel. Věřím tomu a pevně si přeji, že se něco takového nikdy a nikde nestane. Jsou to vraždy motivované vesměs náboženským fanatismem. Myslím si, že naštěstí příliš mnoho náboženských fanatiků zde dnes již nemáme, a pevně věřím tomu, že sem k nám do Čech ani nezamíří odnikud zvenku.

Souhlasíte s názorem, že detektivky jsou vlastně pohádky pro dospělé?

Určitým zjednodušujícím pohledem by se to tak možná dalo říci. Jinak myslím, že jako pohádka může působit spíše detektivka, která je špatně natočená. A jsem rád, že v tomto ohledu Labyrint jako pohádka rozhodně nepůsobí!