Před 675 lety byl zvolen králem Svaté říše římské. Na počátku 21. století jsme jej v celonárodní anketě zvolili Největším Čechem. Komplikovanými osudy muže, který se i přes nepřízeň okolí a mocenské intriky stal nejvýznamnější postavou českých dějin, provede architekt D. Vávra (2004). Režie R. Vávra

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Architekt a herec divadla Sklep představuje netradičním způsobem život a dílo našeho nejvýznamnějšího panovníka, Karla IV. (1316–1378). K nejvýznamnější osobnosti českých dějin – vezmeme-li v potaz výsledky celonárodní ankety, u jejíž příležitosti tento dokumentární portrét vznikl – nepřistupuje formou učebnicové přehlídky toho, co tento král a císař pro nás vykonal, co všechno postavil a založil. Naopak atraktivním vyprávěním přímo na místech činu v Čechách i v zahraničí splétá velký příběh, jehož hlavním motivem byla náhoda. Teprve na základě přehledného představení obtížných vztahů mezi Karlem a jeho otcem Janem Lucemburským a mocenského obrazu tehdejší Evropy oceníme už samotný fakt, že Karel IV. navzdory veškerým nástrahám usedl na císařský trůn. Tento pozoruhodný politický triumf samozřejmě nijak nezastiňuje velkolepé a přetrvávající dílo, které mohl mladý panovník ihned po usednutí na trůn započít.

Chat

režisér dokumentu z projektu Největší Čech

Roman Vávra

Roman Vávra je autorem dokumentu z projektu Největší Čech o Karlu IV., jehož advokátem je David Vávra. Dokument bude uveden 23.5. ve 21:00 na programu ČT1.

V pondělí 23. května 2005


Kdo byl…

Karel IV.
český král, římsko-německý král a římský císař

Karel IV.

* 14. 5. 1316

† 29. 11. 1378


Stopáž37 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3
ŽánrDokument