Armáda zločinu
Drama z druhé světové války líčí hrdinské činy pařížského gangu Manouchian – skupiny přistěhovalců, kteří v rámci francouzského odboje bojovali proti nacistickým okupantům a riskovali své životy za svobodu.
Paříž okupují Němci. Básník Missak Manouchian se stal vůdcem skupiny mladých rebelů – Židů, Maďarů, Poláků, Rumunů, Španělů, Italů a Arménců – která bojovala za osvobození Francie, jež tolik milují. Riskovali své životy a stali se z nich hrdinové. Tito cizinečtí odbojáři svými útoky značně sužovali nacisty a jejich kolaboranty. Francouzská policie začala šílet, neustále zvyšovala počet policistů na obchůzkách, zadržovala všechny možné podezřelé, vydírala je a mučila a především podporovala anonymní udání. Dvacet dva mužů a jedna žena bylo v únoru 1944 odsouzeno k trestu smrti. Propagandistická kampaň je označila za Armádu zločinců a jejich tváře na fotografiích s červeným pozadím byly vyvěšeny po celé Francii. Z těchto přistěhovalců, kteří zemřeli pro francouzský národ, se staly legendy. Tento film vypráví jejich dojemný a tragický příběh.
Jejich vůdcem byl i arménský básník Missak Manouchian, který se jako sirotek, jenž přežil arménskou genocidu, dostal do Paříže v roce 1925. Pohyboval se v levicových arménských literárních kruzích. Za okupace byl vězněn, a po propuštění se stal politickým velitelem velmi aktivního odboje FTP-MOI. Skupina prováděla atentáty, z nichž nejvýraznější byl atentát na generála Juliuse Rittera.
Mezi členy Manouchianovy skupina patřila i rodina Charlese Aznavoura.
16. listopadu 1943 byla díky kolaborující francouzské policii zatčena převážná část Manouchianovy "armády". Nejprve krutě mučeni a posléze 21. února 1944 byl Missak Manouchian a jednadvacet jeho spolubojovníků popraveni.