Dokumentární portrét představuje tvorbu, život a plány světově proslulého architekta, jehož nedožité osmdesáté narozeniny si v těchto dnech připomínáme (2005). Režie J. Wagner

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Jan Kaplický patří k nejproslulejším architektům českého původu, kteří žili a pracovali v cizině. V Praze vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, v roce 1968 odešel do Velké Británie. Spolupracoval se světově proslulými architekty, například s Renzem Pianem, Richardem Rogersem a Normanem Fosterem. V roce 1978 založil vlastní kancelář Future Systems, o deset let později se jeho profesionální partnerkou stala Amanda Levete. V průběhu 80. let společně rozvíjeli vizi možné budoucí architektury a stali se jedinou britskou společností, která pracovala pro NASA. Jedinečná zkušenost a práce pro kosmický výzkum a znalosti materiálu i technologií ovlivňovaly praxi Future Systems vždy.

Jan Kaplický je držitelem mnoha ocenění, z nichž nejznámější je nejprestižnější britská cena za architekturu Stirling Prize za stavbu Lord's Media Centra na londýnském kriketovém stadionu. Když The Independent uveřejnil přehled nejvýznamnějších moderních staveb na světě, Jan Kaplický v něm byl zastoupen dvěma stavbami – Lord's Media Centrem a obchodním domem Selfridges v Birminghamu. Realizace Future Systems lze nalézt v Evropě, Asii i Americe, jejich projekty byly publikovány ve více než třiceti zemích světa. Kancelář si vydobyla respekt projekty i realizacemi, které se chovají šetrně k životnímu prostředí, aniž by rezignovaly na hledání nových forem architektury.

Dokument Profil se natáčel ve Velké Británii, v Praze v Národním technickému muzeu a na Ořechovce, kde Jan Kaplický bydlel.

Na trh byl film uveden tiskovou konferencí a slavnostní premiérou za účasti architekta Jana Kaplického 2. prosince 2004 v kině Světozor v Praze. Během slavnostní premiéry bylo pokřtěno i DVD filmu, obohacené o fotografie a realizace Jana Kaplického.

Trailer

Trailer

Film podpořil Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Jan Kaplický
architekt

Jan Kaplický

* 18. 4. 1937

† 14. 1. 2009

„Cítím, že vždycky je někde někdo, tvořící něco, nač naše generace ani nepomyslela.“


Stopáž52 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3
ŽánrDokument