Cesta za Beethovenovými koncerty

Norský pianista Leif Ove Andsnes v hudebním dokumentu při čtyřletém nahrávání mistrovského klavírního cyklu vídeňského klasicismu. Uvádíme u příležitosti 250. výročí narození skladatele Ludwiga van Beethovena. Účinkuje Mahlerův komorní orchestr. Režie Phil Grabsky (V anglickém znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Cenami ověnčený filmový režisér Phil Grabsky je světově proslulý ztvárněním některých nejvýznamnějších a nejoslnivějších uměleckých počinů na velkém filmovém plátně. Je také slavným svým hledačstvím v oblasti dokumentů o vážné hudbě. Nyní se vrací – prostřednictvím kamer a mikrofonů – do světa klasické hudby s projektem Concerto – A Beethoven Journey (Koncert – cesta za Beethovenem).

Grabsky se svým štábem Seventh Art filmoval přes čtyři roky předního koncertního pianistu z Norska – Leifa Ove Andsnese při jeho pokusu porozumět a interpretovat jeden z největších cyklů klavírní literatury, který byl kdy zkomponován. Je to pět Beethovenových klavírních koncertů.

Třebaže je tento dokument portrétem slavného interpreta na turné, je to také průzkum Beethovenova života objevovaného prostřednictvím pěti mistrovských děl. Vztah mezi skladatelem a jeho světem se zrcadlí ve vztahu mezi pianistou a orchestrem při provádění těchto koncertů. Film se snaží objevit Beethovena (1770–1827), jehož 250. výročí narození si v tomto týdnu připomeneme, způsobem dosud vzácně viděným a je svědectvím o tom, co se považuje za nejlepší interpretaci těchto pěti skvělých hudebních skladeb.

Režisér Phil Grabsky sleduje Andsnese od jeho domova v norském Bergenu do nejprestižnějších koncertních sálů světa, mezi něž se řadí i Dvořákova síň pražského Rudolfina, kde byly nahrány tři Beethovenovy klavírní koncerty.

Ludwig van Beethoven
hudební skladatel

Ludwig van Beethoven

* 1770

† 26. 3. 1827


Originální názevConcerto - A Beethoven Journey
Stopáž93 minut
Rok výroby 2015
 P T HD
ŽánrHudba