Vedle kněží, řeholníků a biskupů komunistickému režimu vadí i katolická inteligence. Zatčen je i básník Jan Zahradníček. Čtvrtý díl dokumentárního seriálu o dějinách katolické církve v letech 1945–1989. Režie J. Hanák

Komunistický režim v Československu po svém nástupu internoval katolické biskupy, aby je izoloval od věřících. Vzápětí zorganizoval tajnou Akci K a Akci Ř, ve kterých se zmocnil majetku řeholních společenství, a řeholníky a řeholnice internoval v centralizačních místech, aby jim znemožnil působit mezi lidmi. Kněží, kteří se nepodřídili, věznil. Ale katolická církev nejsou jen kněží, řeholníci a biskupové. Proto se dalším cílem perzekucí stali příslušníci katolické inteligence. Jedním z pronásledovaných byl i básník Jan Zahradníček, který byl v roce 1951 zatčen a o rok později ve vykonstruovaném procesu označovaném jako proces se zelenou internacionálou (spolu například se spisovatelem Františkem Křelinou, historikem Zdeňkem Kalistou, publicistou Ladislavem Jehličkou nebo kritikem Bedřichem Fučíkem) odsouzen ke třinácti letům vězení. Po odsouzení byla jeho žena Marie se třemi dětmi vystěhována z bytu a musela žít na státním statku bez vody, elektřiny a topení. V roce 1956 se jeho rodina otrávila houbami. Obě nejmladší dcery na otravu zemřely. Zahradníčkovi bylo dovoleno, aby jel rodinu navštívit, ale nebylo mu řečeno proč. Do vězení se pak musel vrátit, krátce po propuštění umírá ve věku 55 let.

O věznění Jana Zahradníčka vyprávějí jeho nejstarší syn Jan Jakub Zahradníček, dcera Marie Štěpánka a vnučka Klára. Zazní i ukázky z básnické skladby Znamení moci, která je považována za nejlepší české básnické protikomunistické a protitotalitní dílo. Už ani hlásek pravdy je čtvrtým dílem třináctidílného dokumentárního seriálu Zakázaný Bůh, který na příbězích a v kontextu ukazuje dějiny katolické církve v Československu v letech 1945–1989.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrDokument