Málokdo zná jméno producenta, před nímž se třásla nejedna popová hvězda, autora nesmrtelných písniček, jako je Kristýnka nebo Ten dělá to a ten zas tohle.

Biografický dokument o skladateli a producentu Zdeňku Petrovi nabízí kromě osobního příběhu průřez světem české populární hudby od 30. do 90. let.

Zdeněk Petr byl odchován swingem a do konce života zůstal věrný svým profesionálním nárokům. Jeho pověstná posedlost dokonalostí sice zaručovala vysokou profesionalitu, ale byla náročná pro spolupracovníky, stejně jako pro jeho ženu. Dodnes se tradují historky o hvězdách, které rozplakal, o nahrávacích frekvencích, které rušil, jakmile nebyl zpěvák připraven. Jeho puntičkářství bylo také zdrojem vtipných historek. V osobní rovině tak film nabídne úvahu nad tím, co je odvrácená strana touhy po dokonalosti, a proč slavní jsou protagonisté, nikoli autoři.

Dokumentární film o Zdeňku Petrovi je hlavně vhledem do historie předválečné populární hudby, do doby, kdy Zdeněk Petr pracoval s R. A. Dvorským a Voskovcem s Werichem. Dozvíme se o vlivu politických požadavků na hudbu po roce 1948, a o vzniku české popové scény, kdy Petr vychoval celou generaci slavných českých popových zpěváků – jako jsou například Golden Kids.

Autorka využila bohaté televizní archivy – televizní písničky, klipy, písničky z Osvobozeného divadla i ukázky z filmu Císařův pekař. Málokdo dnes ví, že Zdeněk Petr je autorem skladby Ten dělá to a ten zas tohle nebo kultovní Kristýnky.

Na Zdeňka Petra vzpomíná Marta Kubišová, Petr Janda, Zdeněk Svěrák, Jiří Černý, Naďa Urbánková, Pavlína Filipovská a další.

Zdeněk Petr je film, který nejen informuje, ale bezpochyby rozezní nostalgickou notu a zapůsobí na emoce diváků.

Napište nám